Meme Küçültme
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Meme Küçültme

• EMOT Plus’ta

Süt bezlerinin ve süt kanallarının bulunduğu yumuşak dokulardan oluşan meme organı, farklı nedenlerle kişilerde yakınmalara yol açabilmektedir. Bu nedenlerden biri olan memenin büyüklüğü, estetik kaygıların yanı sıra günlük yaşam içinde çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Bel, boyun ve sırt ağrısı, meme alt çizgisinde pişik ve duruş bozukluğu bu problemlerden bazılarıdır. Meme küçültme cerrahisi ile memeler istenilen ölçüye getirilmekte, hastanın yaşadığı günlük yakınmaların ve estetik kaygılarının ortadan kalkması sağlanmaktadır.

meme küçültme HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Meme küçültme ameliyat süreci nasıl ilerler?

Meme küçültme uygulaması cerrahi bir işlemdir. Meme küçültme ameliyatında memede bulunan fazla yağ veya meme dokusu çıkarılmaktadır. Bu uygulama sırasında genellikle süt bezleri ve süt kanallarına herhangi bir zarar verilmemektedir. Aynı zamanda açılan kesiler; zamanla eriyen dikişler ile kapatılmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde sigara kullanılıyorsa bırakılması ya da mümkün olduğunca azaltılması gerektiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, dengeli ve sağlıklı beslenilmesi de ameliyat sırasında ve sonrasında yaşanabilecek dolaşım bozukluğu, enfeksiyon ve kanama gibi risklerinin önüne geçilmesinde yardımcı olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Elbette ki doku bütünlüğünün bozulması sonucunda ameliyat sonrasında minimal düzeyde iz kalabilmektedir. Ancak ameliyatı gerçekleştiren cerrahın dikiş uygulamasını nitelikli bir şekilde gerçekleştirmesi sonucunda izler zaman içinde azalmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirilebilir mi?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında pek çok kadın emzirme dönemini problemsiz bir şekilde yaşamaktadır. Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte meme dokusunun yapısına, doktorun becerisine ve meme ölçüsünün ne kadar küçültüldüğüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle ameliyat öncesi planlama sürecinde bu konu mutlaka doktor ile ayrıntılı bir şekilde konuşulmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında herhangi bir olağandışı durum yaşanmadığı sürece hastanede 1 gün kalınmaktadır. Ameliyat sonrasında doku içinde biriken sıvının dışarı atılmasını sağlayan drenler gerek duyulduğu durumlarda ve gereken süreyle kullanılabilmektedir. Bununla birlikte hastaya özel olarak geliştirilmiş medikal sutyen giydirilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası genellikle 1 hafta evde istirahat süresi yeterli olmaktadır. Bu dönem sonrasında hasta günlük yaşamına dönmeye başlar ve hafif işlerde çalışabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında doktor önerilerinin dışına çıkılmaması, reçetedeki ilaçların kullanımının aksatılmaması ameliyatın başarısı açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda yaklaşık 2-3 ay ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması gerektiği de unutulmamalıdır.

İyileşme sürecinin tamamlanması ile birlikte hastadaki duruş bozuklukları önemli derecede yok olacak ve yaşam kalitesi yükselecektir. Bu nedenle uzmanlar meme küçültme ameliyatına başvurmanın ertelenmemesi gerektiğini savunmaktadır.

 

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?