Omuz Kas Yırtıkları
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Omuz Kas Yırtıkları

• EMOT Plus’ta

Omuz kas yırtıklarından en sık görüleni rotator cuff yırtığıdır. Rotator Cuff, omzunuzu yerinde tutan kaslar ve tendonlardan oluşur. Omzunuzun en önemli parçalarından biridir.

Rotator Cuff kollarınızı kaldırmanıza ve yukarı uzanmanıza olanak tanır. Her yıl Türkiye’ de yüzbinlerce insan rotator manşet sorunu nedeniyle sağlık hizmeti sağlayıcılarına gidiyor. Bu durum yetişkinler arasında yaygın bir ağrı ve sakatlık nedenidir.

Rotator manşet yırtıklarının 2 ana nedeni vardır: yaralanma ve dejenerasyon. Ekstansiyonda olan bir kolun elinin üzerine düşerken aniden yırtılma gibi rotator manşet yaralanması meydana gelebilir. Ayrıca tekrarlayan aktiviteler nedeniyle oluşabilir.

Rotator manşet yırtıkları, dokuların dejenerasyonu ve yaşlanma nedeniyle de olabilir.

Tedavi şunları içerebilir:

• Dinlenme
• Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar
• Güçlendirme ve germe egzersizleri
• Ultrason tedavisi
• Kortikosteroid enjeksiyonu
• Cerrahi (ağır yaralanmalar için)

EMOT'ta Tedavi Seçenekleri

EMOT Omuzdaki Hangi Sorunlarla İlgileniyor?

Omuz Kas Yırtıkları,

Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar,

Kalsifiye Tendinit,

Omuz Protezleri,

Omuz ve Çevresinde Meydana Gelen Kırıklar,

Donuk Omuz,

Omuz Sıkışma Sendromu

gibi omuz ve çevresinde oluşabilecek hastalıkların tanı, tedavi ve fizik tedavileri için EMOT yanınızda

Omuz Kas Yırtıkları Neden Oluşur?

Omuzdaki kas yırtıklarının yaşlanma süreci içerisinde geliştiği anlaşılmaktadır. Yaşımızın ilerlemesiyle bazen küçük bir yırtık gelişebilir ve zamanla ya da travmayla daha ilerler. Genç yaşlarda sportif travmalar ve düşmeler omuz eklem çıkıkları da kas yırtıkları ile sonuçlanabilmektedir. Burada olay dejeneratif eskime ile oluşan bir yırtık değildir.

Diğer servisler

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Osteoporoz, kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Kemik erimesi olarak da bilinen hastalıkta kemikler o kadar kırılgandır ki, hafif şiddetli düşme, eğilme veya öksürme bile kırılmaya neden olabilir. Kemik erimesine bağlı kırıklar en sık kalça, bilek veya omurgada görülür. Özellikle kadınlar, menopoz döneminden sonra yüksek risk altındadır. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde osteoporoz […]

Keşfet
EMOT Plus
EMOT
Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Kemik Tümörleri

Kemik tümörü olan hastaların en sık yakınması ağrıdır. Ağrı, başlangıçta aktivite ile bağlantılı olabilir fakat kötü huylu kemik tümörü olan hastalar sıklıkla istirahatta ve gece ortaya çıkan ilerleyici ağrıdan şikayetçidir. Kemik tümörleri öncelikle benign( iyi huylu) ve malign(kötü huylu) olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Sık görülen iyi huylu kemik tümörlerinden bahsedecek olursak en başta osteoblastomdan bahsetmek gerekir.

Keşfet
EMOT
Kemik Tümörleri

Dirsek

Dirsek eklemi vücudumuzun cilt örtüsünün en zayıf olduğu eklemlerimizdendir. Üzerindeki kas ve cilt örtüsü incedir. Bu onu travmalara açık hale getirir.

Keşfet
EMOT
Dirsek

Diz

Diz ağrısının sık karşılaştığımız nedenleri yaralanmalara bağlı, osteoartrit diye adlandırdığımız kireçlenmeye bağlı, yaralanmalara ve mekanik problemlere bağlı olabilir.

Keşfet
EMOT
Diz

Kalça

Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip bölgedir ve hemen hemen her harekette kullanılır. Kemikler arasında eklemi korumak için yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası vardır.

Keşfet
EMOT
Kalça

Ayak ve Ayak Bileği

Ayak, Ayak Bileği cerrahisi ve mikrocerrahi uzmanlığımız ile yaralanan, ezilen ve hatta kopan Ayak ve Ayak Bileği bölgesini orijinaline en yakın şekilde kullanmamızı sağlayan tedaviyi uygularız.

Keşfet
EMOT
Ayak ve Ayak Bileği
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?