Omuz Sıkışma Sendromu (Impigement sendrom)
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Omuz Sıkışma Sendromu (Impigement sendrom)

• EMOT Plus’ta

Omuz sıkışma sendromu, humerus ile omzunuzun üst dış kenarı arasındaki rotator manşetin kısır bir sürtünme döngüsünün sonucudur. Sürtünme, daha fazla şişmeye ve alanın daha da daralmasına yol açar, bu da ağrı ve tahrişe neden olur.

Omuz sıkışma sendromunun belirtileri şunlardır:
• Kollarınız başınızın üzerine uzatıldığında ağrı.
• Kolunuzu kaldırırken, kolunuzu yüksek bir konumdan indirirken veya uzanırken ağrı.
• Omzunuzun önünde ağrı ve hassasiyet.
• Omzunuzun önünden kolunuzun yanına doğru hareket eden ağrı.
• Etkilenen tarafta yatarken ağrı.
• Geceleri uyku yeteneğinizi etkileyen ağrı veya sızı.
• Arka cebe ulaşmak veya fermuarın fermuarını çekmek gibi sırtınızın arkasına uzanırken ağrı.
• Omuz ve/veya kol zayıflığı ve sertliği.

Omuz sıkışma sendromunun en önemli tedavisi fizik tedavidir. Çoğu durumda, evde kendi başınıza fizik tedavi yapmaya nasıl devam edeceğinizi öğrenmek için sadece bir Fizik tedavi uzmanı ziyaretine ihtiyacınız olacak. Omzunuzun hareket aralığını geliştirmek için germe egzersizleri öğreneceksiniz. Ağrınız azaldıkça rotator manşet kaslarınızı geliştirmek için güçlendirme egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Günde bir veya iki kez omuza 20 dakika buz uygulanmalıdır.

Doktorunuz onaylarsa, ağrıyı gidermek için gerektiğinde ibuprofen veya naproksen alınabilir. Daha şiddetli ağrı için, daha güçlü bir reçeteli anti-inflamatuar ilaç reçete edilebilir veya akromiyonun altındaki bursaya ortopedist veya fizik tedavi uzmanınca kortizon enjeksiyonu yapılabilir.

Sık sık başınızın üstüne veya arkanıza uzanmanız gereken aktivitelerden kaçının. Bu hareketler genellikle sıkışma sendromlu omuzları daha da kötüleştirir. Ağrınız düzelene kadar bu hareketleri içeren aktiviteleri durdurun.

EMOT'ta Tedavi Seçenekleri

EMOT Omuzdaki Hangi Sorunlarla İlgileniyor?

Omuz Kas Yırtıkları,

Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar,

Kalsifiye Tendinit,

Omuz Protezleri,

Omuz ve Çevresinde Meydana Gelen Kırıklar,

Donuk Omuz,

Omuz Sıkışma Sendromu

gibi omuz ve çevresinde oluşabilecek hastalıkların tanı, tedavi ve fizik tedavileri için EMOT yanınızda

Omuz Kas Yırtıkları Neden Oluşur?

Omuzdaki kas yırtıklarının yaşlanma süreci içerisinde geliştiği anlaşılmaktadır. Yaşımızın ilerlemesiyle bazen küçük bir yırtık gelişebilir ve zamanla ya da travmayla daha ilerler. Genç yaşlarda sportif travmalar ve düşmeler omuz eklem çıkıkları da kas yırtıkları ile sonuçlanabilmektedir. Burada olay dejeneratif eskime ile oluşan bir yırtık değildir.

Diğer servisler

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Osteoporoz, kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Kemik erimesi olarak da bilinen hastalıkta kemikler o kadar kırılgandır ki, hafif şiddetli düşme, eğilme veya öksürme bile kırılmaya neden olabilir. Kemik erimesine bağlı kırıklar en sık kalça, bilek veya omurgada görülür. Özellikle kadınlar, menopoz döneminden sonra yüksek risk altındadır. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde osteoporoz […]

Keşfet
EMOT Plus
EMOT
Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Kemik Tümörleri

Kemik tümörü olan hastaların en sık yakınması ağrıdır. Ağrı, başlangıçta aktivite ile bağlantılı olabilir fakat kötü huylu kemik tümörü olan hastalar sıklıkla istirahatta ve gece ortaya çıkan ilerleyici ağrıdan şikayetçidir. Kemik tümörleri öncelikle benign( iyi huylu) ve malign(kötü huylu) olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Sık görülen iyi huylu kemik tümörlerinden bahsedecek olursak en başta osteoblastomdan bahsetmek gerekir.

Keşfet
EMOT
Kemik Tümörleri

Dirsek

Dirsek eklemi vücudumuzun cilt örtüsünün en zayıf olduğu eklemlerimizdendir. Üzerindeki kas ve cilt örtüsü incedir. Bu onu travmalara açık hale getirir.

Keşfet
EMOT
Dirsek

Diz

Diz ağrısının sık karşılaştığımız nedenleri yaralanmalara bağlı, osteoartrit diye adlandırdığımız kireçlenmeye bağlı, yaralanmalara ve mekanik problemlere bağlı olabilir.

Keşfet
EMOT
Diz

Kalça

Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip bölgedir ve hemen hemen her harekette kullanılır. Kemikler arasında eklemi korumak için yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası vardır.

Keşfet
EMOT
Kalça

Ayak ve Ayak Bileği

Ayak, Ayak Bileği cerrahisi ve mikrocerrahi uzmanlığımız ile yaralanan, ezilen ve hatta kopan Ayak ve Ayak Bileği bölgesini orijinaline en yakın şekilde kullanmamızı sağlayan tedaviyi uygularız.

Keşfet
EMOT
Ayak ve Ayak Bileği
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?