Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)
Doç. Dr. Mehmet ARGIN
Uzm. Dr. Banu KÜÇÜK TAYLAN
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

• EMOT’ta• EMOT Plus’ta

Renkli Doppler Ultrasonografi de, ultrasonografi de ki gibi yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılır. Doppler ultrasonografi iyonize radyasyon içermez.

Doktorlar

DOPPLER ULTRASONOGRAFİ (RDUS) HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ!

EMOT'ta Doppler Ultrasonografi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Hastanemizde; Romatizmal hastalıklarda (romatoid artrit, sedef artriti vb) eklem sıvılarında ya da tendonlar çevresindeki sıvı artışı görülen alanlarda Doppler Ultrasonografi ile kanlanma olup olmadığına bakılarak aktif hastalık saptanabilmekte ve yine bu bulguların takibiyle tedavi gören olgularda tedaviye yanıt izlenebilmektedir.

Doppler İncelemesi Öncesinde Hazırlık Gerekir mi?

Karın içindeki organların ultrasonu için erişkinlerde hastanın 8-12 saat süre ile aç olması gerekir. 1 aya kadar çocuklarda emzirme süresi kadar, 5 yaşına kadar çocuklarda 4 saatlik, 10 yaşına kadar olanlarda 6 saatlik açlık gereklidir. Ayrıca mesane, yumurtalıklar ve rahimin incelenmesi eğer karından yapılacaksa hastanın idrarına sıkışık olması gerekir. Bunun dışında başka bir hazırlık gerekmemektedir. Belirtilen şartlar uymuyorsa, birimde görevli personel veya hekiminiz ile iletişime geçerek ileri bir tarihe inceleme randevusu oluşturabilirsiniz.

Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS) Nedir?

İnsan kulağının işitemiyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak iç organları görüntüleyen bir tanı yöntemidir. Ultrasonda radyasyon kullanılmaz. Bu nedenle gebelerde ve bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Cihazdan gönderilen ses dalgaları, hasta vücudundan yansıdıktan sonra gene aynı cihaz tarafından algılanır. Yansıma farklılıkları organdan organa değişir. Bu nedenle farklı yansımaların olduğu yapılar, farklı görüntüler verirler. Normal yapılar içindeki bir tümör ya da kist, ses demetlerini farklı yansıttığı için farklı yapıda gözlenir ve tanı konulur.

Doku Nakil İşlemlerinde Doppler US Kullanılıyor mu?

Hastanemizde çeşitli nedenlerle uzuvlarında doku kayıpları oluşan hastalara kendi vücutlarının sağlıklı bölgelerinden doku nakilleri yapılmaktadır. Doppler ultrasonografi bu doku nakilleri sırasında ameliyat alanlarının damarsal değerlendirmesinde ve nakil sonrası nakledilen dokunun canlılığını izleme amacıyla da uygulanmaktadır.

Doppler'in Damar Rahatsızlıklarının İncelenmesinde Kullanılıyor mu?

Toplardamarlarda tıkanıklık ya da damar kapakçıklarında kaçak varlığı, eşlik eden varis oluşumu etkili olarak incelenmektedir. Ayrıca atardamarların incelemesinde damar duvarındaki değişiklikler, damarda darlık varlığı ve derecesi, tıkanıklık ve damar içi akım incelemeleride değerlendirilmektedir.

Gebelerde ve Çocuklarda Doppler Uygulanır mı?

Çocuk ve hamilelere uygulanabilir bir tekniktir ve vücutta gösterilebilmiş, kalıcı zararı yoktur.

İnceleme ve Rapor Bilgilerime Ne Zaman Ulaşabilirim?

Doktorunuzun muayene sırasında ki Doppler inceleme isteğini takiben, o an için Doppler sırası bekleyen hasta durumuna göre en kısa sürede görevli personellerimiz tarafından yönlendirmeniz yapılmakta, Doppler incelemeniz gerçekleştirilerek raporunuz hazırlanmaktadır.

Eski Radyoloji İncelemelerine İhtiyaç Var mı?

Teşhis ve takibin doğru yapılabilmesinde karşılaştırma önemli olup varsa eski incelemeler (Ultason/Doppler, Ultrason Raporları, BT/MR ve Röntgen İncelemeleri) tetkik sırasında getirilmelidir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?