Sinir Sıkışması
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Sinir Sıkışması

• EMOT Plus’ta

Sinir sıkışması, sinirler sıkıştığında (veya sıkıştığında) ve kısıtlandığında gelişen tıbbi bir sendromdur. Bu, travma veya yaralanmadan tekrarlanan veya aşırı kullanım aktivitesine kadar çeşitli nedenlerden dolayı oluşur.

Sinir sıkışma sendromu:
Tuzak nöropati
Kompresyon nöropatisi

Sinir sıkışması, sinirin işini yapma yeteneğini olumsuz etkiler: beyinden mesaj gönderip alma. Bunun nedeni, şişme, kan akışının azalması ve çevredeki yapılara zarar verilmesini içerebilen sinir durumunun etkisidir.

Sinir Sıkışması Türleri
Periferik nöropatiler nispeten yaygın klinik bozukluklardır. Periferik sinir sistemi, merkezi sinir sistemini (beyin ve omurilik) tüm insan vücuduna bağlayan 43 çift motor ve duyu sinirinden oluşan bir ağdır.

Sinirler gittikleri yol boyunca herhangi bir yerde etkilenebilseler ve gövde, uzuvlar ve ekstremitelerdeki sinirlerde sinir sıkışması meydana gelebilse de, periferik sinir sıkışması daha çok belirli yerlerde, büyük olasılıkla sinirlerin dar bir tünelden geçtiği yerlerde meydana gelir.

En yaygın sinir sıkışması türleri şunlardır:
Karpal tünel sendromu (el bileğinde karpal sinir sıkışması)
Kübital tünel sendromu (dirsekte ulnar sinir sıkışması)
Fıtıklaşmış disk (omurgada)
Peroneal sinir sıkışması (dizde)

Daha nadir sinir sıkışması türleri şunları içerir:
Supraskapular sinir sıkışması (omuzda)
Ulnar tünel sendromu (el bileğinde)
Radyal sinir sıkışma sendromu (kolda)
Meralgia parestetika (uyluk derisini etkileyen lateral femoral kutanöz sinirin sıkışması)

Belirtiler:
Sinir sıkışmasının belirtileri değişkendir. Bazıları için ağrı tek semptomdur. Diğerleri ağrısız olabilir, ancak aşağıda listelenen yaygın semptomlardan herhangi birini yaşarlar.Ağrı, genellikle sıkıştırılmış sinir bölgesinde, muhtemelen dışa doğru da yayılır.Ağrı keskin veya yakıcı olabilir.

“İğne batması” (parestezi) veya karıncalanma hissi olabilri. Kas zayıflığı, özellikle etkilenen siniri içeren aktivite düşüklüğü sebebi ile Uyuşukluk, özellikle el veya ayakta nedenler Sinir sıkışmasının çeşitli nedenleri vardır. Burkulma veya kemik kırılması gibi travmalardan kaynaklanabilir, ancak genellikle tekrarlayan veya aşırı kullanım aktivitelerinden kaynaklanır.

İş veya spordaki görevler örnektir. Ekstremitelerin şişmesine neden olan hamilelik bile sinirlerin sıkışmasına neden olabilir. Kalıtımla da bir korelasyon vardır; Bir kişi, kendisini sinir sıkışmasına yatkın bir duruma sahip bir aile üyesine sahipse daha hassastır.

Sinir sıkışmasına neden olabilecek bazı durumlar şunlardır:
Diyabet
Tümörler veya kistler
Otoimmün bozukluklar
Yüksek kan basıncı
Kanser veya kanser tedavileri
obezite
nörolojik bozukluklar
Gebelik
Doğum kusurları
Tiroid Bozuklukları

Teşhis
Sinir sıkışması teşhisi, hastanın ağrı, karıncalanma, uyuşma veya diğer belirtilerle ilgili deneyimi gibi semptomların gözden geçirilmesiyle başlar. Diğer tıbbi durumların ve alışkanlıkların genel bir arka plan incelemesi, etkilenen sinirleri tanımlamak için yararlı bilgiler de sağlayabilir.

Bir muayene sırasındaki fiziksel testler, kas gücünü ve hislerini test etmeyi içerir. Fizik muayeneyi takiben, ek testler reçete edilebilir. Omurgada bir yaralanma veya artrit şüphesi varsa, röntgen çekilir. BT veya MR sıkışmış bir siniri ortaya çıkarabilir ve cerrahi tedaviyi belirlemek için faydalı bilgiler sağlayabilir.

Yapılan en yaygın testlerden biri elektromiyografi (EMG) veya sinir iletim çalışmasıdır. Bu test, hareket halindeki sinir impulsunun hızını ölçer ve böylece sinirin işlevini değerlendirir.

Tedavi
Sinir sıkışması ameliyatı ilk olarak bir asırdan fazla bir süre önce yapıldı. Bugün, beyin cerrahları arasında sinir sıkışması tedavileri mesleklerinin gereğinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Ameliyat düşünülmeden önce tüm ameliyat dışı seçenekler denenmelidir. Sinir sıkışmasının bir an önce değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi hayati önem taşımaktadır. Tedavi ne kadar erken olursa, kalıcı sinir hasarını önleme şansı o kadar artar.

Tedaviler şunları içerir:
İlaç – Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler); oral kortikosteroidler ateller
Steroid enjeksiyonları
Fizik Tedavi
Ameliyat

Diğer servisler

El Kırıkları

El, parmakların ve el bileğinin hareketini sağlayan kasların içinde olduğu, birçok sayıda küçük kemiğin oluşturduğu kompleks yapılar bütünüdür.

Keşfet
EMOT
El Kırıkları

El Bileği Kırıkları

El ayası açık şekilde el bileği üzerine düşmesi sonucu oluşan kırıklardır. El bileği üzerinde şişlik ve hareketle ya da hareketsiz oluşan ağrılı semptomlardır.

Keşfet
EMOT
El Bileği Kırıkları

El ve El Bileği

El cerrahisi ve mikrocerrahi uzmanlığımız ile yaralanan, ezilen ve hatta kopan parmak ve ellerimizi orijinaline en yakın şekilde kullanmamızı sağlayan tedaviyi uygularız. Kazalar dışında, çok kullanılmaya bağlı olarak oluşan hastalıkların (sinir sıkışmaları, kireçlenme vb.) tedavisini de titizlikle gerçekleştirmekteyiz.

Keşfet
EMOT
El ve El Bileği

El Yaralanmaları ve İş Kazaları

El yaralanmalarında hastanın uzvunu kurtarmak ve elini en kısa sürede günlük hayatta ve işinde kullanılmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Bunun için ilk tedavinin erken dönemde, tercihen ilk 6 saatte yapılması oldukça önemlidir.

Keşfet
EMOT
El Yaralanmaları ve İş Kazaları

Brakial Pleksus Yaralanması

Brakial pleksus omurilikten omuz, kol ve ele sinyaller gönderen sinir ağı olarak tanımlanır. Bu nedenle yaralanma, kürek kemiği, omuz, el bileği, dirsek, el ve parmakları etkiler. Brakial pleksus yaralanması, sinirler gerildiğinde, sıkıştırıldığında veya şiddetli travma sonucu omurilikten ayrıldığında ya da yırtıldığında meydana gelir. Doğum sırasında oluşan obstetrik tip ve travmatik tip olmak üzere iki ana grup olarak tanımlanır. Hafif yaralanmalarda fizik tedavi tedavi seçenekleri değerlendirilir. Daha ağırlarında ise sinir onarımları, sinir ve kas transferleri gibi cerrahi tedavi yöntemleri ile fonksiyonların geri kazandırılması amaçlanır.

Keşfet
EMOT
Brakial Pleksus Yaralanması

Elde Eklem Kireçlenmeleri

El parmaklarımızın hareketi, eklemlerle, çevre kas ve bağ dokusunun uyum içerisinde çalışması ile oluşur. Eklemlerin her iki yüzünde kıkırdak yüzeyler ve ayrıca eklem içinde hareketi kolaylaştıran sinovyal sıvı vardır. Kıkırdak yüzeylerin aşınması sonucu kireçlenme (osteoartrit) oluşur. Kireçlenme oluşan eklemlerin çevresinde kemik çıkıntılar meydana gelir. Bunun yanı sıra, zaman zaman şişlik, ağrı ve kızarıklık oluşur. Parmak […]

Keşfet
EMOT
Elde Eklem Kireçlenmeleri

Elde Enfeksiyonlar

Elde görülen enfeksiyonların çoğu iğne, kıymık batması gibi çok da önem verilmeyen veya yeterli tedaviyi görmeyen yaralanmalardan oluşur. El ve parmaklarda çeşitli sınırlarla ayrılmış kompartmanlara, açık yaralanmalar veya yabancı cisimler vasıtası ile ulaşan enfeksiyon etkenleri bölgesel veya yaygın enfeksiyonlara neden olurlar. Enfeksiyon etkenleri çoğunlukla bakteriler, daha nadir olarak da mantarlar veya virüslerdir. Bu etkenlerin çoğu sağlıklı bir bireyin elinde, deri üzerinde bulunurken, yaralanmalar, elde çatlamalar, soyulmalar, sürekli ıslak kalmaya bağlı deri bütünlüğünde bozulmalar onların elin yüzeyinden iç bölgelerine taşımasına yardımcı olur.

Keşfet
EMOT
Elde Enfeksiyonlar

Doğumsal El Anomalileri

Konjenital, bir başka deyişle doğumsal el anomalisi, fetüs anne karnındayken elin normal oluşumunda yaşanan bir değişikliktir. Çoğu el anomalileri kalıtsal veya önlenebilir değildir ve çoğu doğumdan önce tespit edilemez. Doğru uzman seçiminin yanında, ebeveynlerin farklılığı kabul eden, şefkatli tutum ve davranışları, tedavinin başarısı ve çocuğun benlik gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Keşfet
EMOT
Doğumsal El Anomalileri
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?