SLAC (Bağ Yaralanmasına Bağlı İlerleyici Çökme)
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

SLAC (Bağ Yaralanmasına Bağlı İlerleyici Çökme)

• EMOT’ta

El bileği travmaları sonrası bu bağ hasar gördüğünde, skafoid ve lunatum kemiği arasında normalde olması gerekenden fazla açıklık oluşur. Tedavide skafolunat bağı mutlaka onarmalı ve açıklık normal sınırlara getirilmelidir. Tedavi edilmeyen hastalarda zaman içerisinde geçmeyen el bileği ağrısı, karpal kemikler arasında ve el bileği ekleminde yaygın kireçlenme yaşanır. Bu durum SLAC (Scapholunate Advanced Collaps) yani, bağ yaralanmasına bağlı ilerleyici çökme olarak tanımlanmaktadır.

SLAC (Bağ Yaralanmasına Bağlı İlerleyici Çökme) hakkında merak ettikleriniz

SLAC (Bağ Yaralanmasına Bağlı İlerleyici Çökme) belirtileri nelerdir?

Hissedilen ağrı yaygındır ve yoğun kullanımla şiddetlenmektedir. Bazen, hareket sırasında bir gıcırtı hissi söz konusudur. Genellikle bilekte esneklik kaybı yaşanır ve kavrama gücü zayıflar. Hastalar bir şey taşımakta zorlanırlar. Sonuç olarak, SLAC yani bağ yaralanmasına bağlı ilerleyici çökmenin en yaygın belirtisi ağrıdır.

SLAC tanısı nasıl koyulur?

SLAC tanısı koyulurken hastanın muayenesi sırasında tıbbi özgeçmişin detaylarıyla öğrenilmesi önemlidir. Yapılan araştırmalarda, hastaların çoğunun geçmişte ellerinin üzerine düştüklerini belirttikleri görülmüştür. El bileği röntgeni ve skafolunat bağı değerlendirmek için manyetik rezonans görüntüleme gerekir. Bazı durumlarda el bileği tomografisi de tanı koymada yardımcı olur.

SLAC nasıl tedavi edilir?

SLAC tedavisi hastalığın evresine göre değişmektedir. Erken evrelerde genellikle ağrı kesici ilaçlar ve el bileği splintininin yanı sıra, enjeksiyonlar da faydalı olmaktadır. Hastanın yaşamı ve mesleği gibi faktörler değerlendirilir ve skafoid kemiği cerrahi olarak stabilize edilir. İleri evrelerde ise kurtarıcı cerrahi girişimler söz konusudur. Karpal kemikler arası eklemlerin, ilk sıra karpal kemiklerin çıkarılması ve el bileği ekleminin dondurulması tedavi seçenekleridir. İyileşme sürecinde fizik tedavi uygulamaları ameliyat sonrası kısa ve uzun vadeli takipte önemli bir adımdır. Son olarak, SLAC tedavisi, hasta, doktor ve bakıma dahil olan fizik tedavi uzmanları arasında ve profesyoneller arasında güçlü bir iletişim gerektirir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?