Tetik Parmak
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Tetik Parmak

• EMOT’ta

Tetik parmak, parmağın bükülü pozisyonda sıkışması ve takılması durumudur. Parmak, bir tetiğin çekilip bırakılması gibi bir çırpıda bükülür veya düzleşir. Stenozan tenosinovit olarak da bilinen rahatsızlık, tetik parmak veya tetik başparmak formunda görülür. Çocuklarda doğuştan başparmak tutulumu görüldüğü olur. Erken bebeklik döneminde bazen kendiliğinden düzelme söz konusudur.

Tetik parmak hakkında merak ettikleriniz

Tetik parmak nasıl oluşur?

Tetik parmak, pulley denilen ve tendonların kayma hareketini kontrol eden yapıları ilgilendirir. Tendonlar, uzun kirişler halinde hareketi sağlayan yapılardır. Bunların kayma hareketini pulleyler kontrol eder. Pulley bir tünel oluşturmaktadır. Tendon bu tünelde kayma hareketini yapar. Pulley sayesinde tendonun kemik doku üzerine bağlı kalması sağlanır. Pulleyler aynı bir makara gibi rol oynar. Tetik parmak ya da başparmak, tendonlar bir nodül veya şişme gösterdiklerinde ortaya çıkar. Tendon şiştiğinde tünel girişinde sıkışır. Atlama hissi ve takılma olarak parmakta ağrı oluşur. Tendon takıldığında ağrı, enflamasyon ve şişlik daha da artmaktadır. Böylece bir kısırdöngü oluşur. Bazen takılı kalan parmağın açılması zordur, kilitli kalır.

Belirtileri nelerdir?

  • Özellikle sabahları parmakta sertlik hissi
  • Parmağın hareket ettirirken patlama veya tıklama hissi
  • Etkilenen parmağın hizasında avuç içinde nodül
  • Parmağın aniden düz veya bükülü bir şekilde kilitlenmesi

Neden olur?

Bu hastalığın nedeni tam belli değildir. Romatoid artrit, romatizmal hastalıklar, gut, şeker hastalığı gibi hastalıklar ile birlikte de görülebilmektedir.

Tetik parmak tedavisi nasıldır?

Tetik parmak rahatsızlığında tedavinin amacı, takılma ve kilitlenme durumunun ortadan kaldırılmasıdır. Böylece parmağın hareketi geri gelir. Fleksor tendon etrafındaki ağrı ve enflamasyonun giderilmesi ile tendon ve kayma hareketi tekrar kolaylaşır. Tendondaki enflamasyon ve şişmenin giderilmesi için ağızdan ilaç tedavisi, o bölgeye iğne yapılması ya da bir parmak atelinin kullanımı yarar sağlamaktadır. Fakat eğer bu yöntemler ile bir sonuç alınamazsa veya hastalık ileri evrede ise, cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi, günübirlik bir girişimdir. Cerrahi sırasında sıkışmanın olduğu makara kesilir. Hemen ameliyat sonrası aktif parmak hareketleri başlanır. Bazı hastalarda ameliyat yerinde ağrı, rahatsızlık hissi ve şişlik diğerlerine göre daha uzun sürebilmektedir. Genellikle daha iyi bir kullanım için el fizyoterapisi gerekir.

Diğer servisler

Kienböck Hastalığı

Kienböck hastalığı, el bileğinde ağrı, sertlik ve güçsüzlüğe neden olan bir hastalıktır. Günlük aktiviteleri zorlaştırabilir ve zaman geçtikçe ağırlaşabilir. Cerrahi ve cerrahi dışı tedavilerle ağrıyı azaltmak ve bileğin hareketlerini iyileştirmek mümkündür.

Keşfet
EMOT

Dadı Dirseği

Dadı dirseği, küçük çocuklar çocuklar arasında yaygın bir yaralanmadır. Genellikle dirsek tam ekstansiyondayken (açık pozisyonda) kolun çekilmesi ile ortaya çıkar. Çocuk, hareket ettirmek acı verici olduğu için yaralı kolu kullanmak istemeyecektir. Kolu düz veya dirsekte hafif bir bükülme ile tutacaktır. En kısa sürede doktora başvurmak önemlidir. Çoğu zaman uzun vadeli sorunlara yol açmaz.

Keşfet
EMOT

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren kontraktürü ya da Dupuytren hastalığı, sıklıkla el avuç içinde, cildin altındaki ‘fasia’ adı verilen katmanın kalınlaşması ile oluşan hastalıktır. Bu kalınlaşmış alan sert bir yumru veya kalın bir bant haline gelebilir. Zamanla, bir veya daha fazla parmağın kıvrılmasına (büzülmesine) veya yana ya da avuç içine doğru çekilmesine neden olduğu olur. Dupuytren kontraktürü tedavisinde düzenli kontrol ve takip oldukça önemlidir.

Keşfet
EMOT

De Quervain Tenosinoviti

De Quervain Tenosinoviti, bilekte başparmak tarafındaki tendonlarda oluşan ağrılı bir rahatsızlık durumudur. El bileğinin çevrilmesi ile ya da bir nesneyi kavrama hareketinde ağrı hissedilir. Ağrı kontrolü, enjeksiyon ve cerrahi tedavi seçenekleri için doğru tanı ve takip süreci önemlidir.

Keşfet
EMOT
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?