Topuk Dikeni
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Topuk Dikeni

• EMOT Plus’ta

Topuk dikeni olan hastaların yüzde 90’ından fazlası ameliyat gerektirmez ve yalnızca fizik tedavi ile önemli iyileşme görebilir. Fizik tedavi, topuk dikenlerini tamamen ortadan kaldıramazken, ağrıya neden olan ve hareketliliği engelleyen iltihabı azaltabilir.

Ağrıyı azaltmak için; Topuğunuzu dinlendirmek, spora ve uzun yürüyüşlere mola vermek ilk aşamada uygun olabilir.
Soğuk paketler veya buz kullanma.
Oral anti-inflamatuar ilaç almak.
Ayak kemerlerinizi destekleyen ve ayağınızın altını yastıklayarak plantar fasyanızı koruyan ayakkabı veya ayakkabı ekleri giymek.
Baldırı ve ayağı germek topuk ağrısını azaltabilse de, uygulamalı fizik tedavinin eklenmesi, tedavinin ilk ayında daha iyi ağrı kesici ve işlevde daha fazla iyileşme sağlar bu bağlamda Fizik tedavi uzmanınca belirtilen programını fizyoterapistler eşliğinde uygulamak ağrı ve konforunuzu daha hızlı düzeltir.

EMOT'ta Ayak ve Ayak Bileği Tedavisi

Halluks Valgus Nedir?

Halluks valgus; başparmak ile birinci tarak kemiği arasındaki eklemde ortaya çıkan ağrılı şişlik olarak tarif edilir. Buradaki ana sorun birinci tarak kemiğinin diğer tarak kemiklerinden uzaklaşması sonucu başparmak ile arasındaki eklemin diziliminin bozulması ve tarak kemiği ucunun ayak yanında kemik çıkıntıya sebep olmasıdır. Başparmağın diğer parmaklara doğru eğilmesi de sık olarak bu bulgulara eşlik eder. Bu çıkıntının ayakkabı giyimine bağlı sürekli basıya maruz kalması, gerek kemikte gerekse kemiği örten yumuşak dokuda kalınlaşmaya sebep olur. Bası altında kalan bölgede oluşan içi sıvı dolu bir kesecik de çıkıntının daha büyük görünmesine sebep olur. Her ne kadar bu sorunun burun kısmı dar ve topuklu ayakkabı giyimi ile oluştuğu söylense de aslında halluks valgusun, ayakkabı giyimi ile ilerlemesi hızlanan, genetik bir yatkınlık olduğu kabul edilir.

Ayakta En Sık Görülen Yaralanmalar Hangileridir?

Tarak kemiği (metatars) kırıkları ayak bölgesinin en sık görülen yaralanmalarındandır. Ayakta her parmak için bir tane olmak üzere 5 adet metatars bulunur. En sık 5. metatars kırılır. Bu kemiğin bazı kırıkları Jones kırığı olarak adlandırılır. Tekli ve kapalı kırıklar genellikle ameliyatsız tedavi edilirken çoklu ve açık kırıklar genellikle cerrahi yolla tedavi edilir.

Ayak Bileği Burkulmaları En Sık Hangi Yaşlarda Olur?

Ayak bileği burkulması genellikle ayağın içe dönmesi sonrası gelişen ağrı ve şişlik ile karakterize bir durumdur. Ayak bileği burkulmalarının yaklaşık %50 ‘si spor aktivitesi sırasında olmakla beraber en sık görüldüğü yaş profili 10-19 yaşları arasındadır.

Ayak bileği burkulmaları bir bağ yaralanması olup, tüm ortopedik aciller arasında en sık görülen yaralanmalar arasındadır. Ayrıca anatomik olarak yeniden zedelenme ihtimali yüksek olduğu için rehabilitasyon süreci çok önemlidir.

Topuk Dikeni (Plantar Fasiit) Nedir?

Ayak tabanında ayağın uzun ekseni boyunca uzanan liflerin (plantar fasya) topuk kemiğine yapıştığı yerde iltihaplanması ve kalınlaşması sonucu plantar fasiit oluşur. Topuk dikeni ise plantar fasyanın topuk kemiğinde oluşturduğu çekmeye bağlı zamanla gelişen kemiksi çıkıntıdır. Topuk dikeni uzun sürede oluştuğu için plantar fasiiti olan herkeste görülmeyebilir. Ayrıca romatizmal hastalıklarda plantar fasiit olmadan topuk dikeni görülebilir.

Diğer servisler

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Osteoporoz, kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Kemik erimesi olarak da bilinen hastalıkta kemikler o kadar kırılgandır ki, hafif şiddetli düşme, eğilme veya öksürme bile kırılmaya neden olabilir. Kemik erimesine bağlı kırıklar en sık kalça, bilek veya omurgada görülür. Özellikle kadınlar, menopoz döneminden sonra yüksek risk altındadır. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde osteoporoz […]

Keşfet
EMOT Plus
EMOT
Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Kemik Tümörleri

Kemik tümörü olan hastaların en sık yakınması ağrıdır. Ağrı, başlangıçta aktivite ile bağlantılı olabilir fakat kötü huylu kemik tümörü olan hastalar sıklıkla istirahatta ve gece ortaya çıkan ilerleyici ağrıdan şikayetçidir. Kemik tümörleri öncelikle benign( iyi huylu) ve malign(kötü huylu) olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Sık görülen iyi huylu kemik tümörlerinden bahsedecek olursak en başta osteoblastomdan bahsetmek gerekir.

Keşfet
EMOT
Kemik Tümörleri

Omuz

Omuz eklemi doğuştan çok sıkı bir eklem değildir. Bu nedene kalça ve diz eklemine oranla daha gevşek bir yapısı vardır. Bu çıkığa daha elverişli doğal yapı çevre kas ve bağlarca sınırlandırılır ve korunur. Tüm eklemlerde olduğu gibi, eklemi çevreleyen kaslar ne kadar güçlü tutulursa o eklem o kadar iyi korunur.

Keşfet
EMOT
Omuz

Dirsek

Dirsek eklemi vücudumuzun cilt örtüsünün en zayıf olduğu eklemlerimizdendir. Üzerindeki kas ve cilt örtüsü incedir. Bu onu travmalara açık hale getirir.

Keşfet
EMOT
Dirsek

Diz

Diz ağrısının sık karşılaştığımız nedenleri yaralanmalara bağlı, osteoartrit diye adlandırdığımız kireçlenmeye bağlı, yaralanmalara ve mekanik problemlere bağlı olabilir.

Keşfet
EMOT
Diz

Kalça

Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip bölgedir ve hemen hemen her harekette kullanılır. Kemikler arasında eklemi korumak için yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası vardır.

Keşfet
EMOT
Kalça
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?