Yağ grefti (Yağ transferi)
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Yağ grefti (Yağ transferi)

• EMOT Plus’ta

Yağ grefti (yağ transferi) vücudun kendi yağ dokusunun kullanılarak başka bir bölgeye aktarılmasıdır. Yağ greftleri kendi vücudunuzdan alınan yağ hücreleri olduğu için en doğal dolgu seçimidir. Genellikle liposuction, yüz germe, blefaroplasti (göz kapağı kaldırma) ve diğer yüz ve vücut plastik cerrahi gibi diğer prosedürlerle birlikte yapılır.

Yağ grefti (yağ transferi) HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Yağ grefti (yağ transferi) neden yapılır?

Yağ grefti yüzdeki dağılan hacmin geri kazanılmasına yardımcı olur. Geçiş bölgelerinin düzleştirilmesinde ve dolgunluğun kaybolduğu alanların yeniden doldurulmasında faydalıdır. Kaybedilen yüz hacmini yenilemek için kullanılabilecek çeşitli “dolgu maddeleri” vardır: esas olarak hyaluronik asitten ve kendi doku dolgunuz olan yağdan oluşan enjekte edilebilir.

Yağ transferi için yağ vücudun neresinden alınır?

Göbek, iç uyluk ve bel yani ağırlıklı olarak vücut yağının fazla olduğu yerler, yağın sıklıkla alındığı bölgelerdir.

Yağ grefti (yağ transferi) nasıl yapılır?

Yağ hücreleri çok küçük bir kanül kullanılarak alınır ve daha sonra yağ grefti olarak hazırlanır. Yağ greftleri daha sonra küçük bir kanül veya iğne kullanılarak kırışık veya boşluklu bir alana aktarılır.

Vücut yağ greftini reddeder mi?

Yağ grefti hücreleri size ait olduğu için reddedilmeyecektir. Aktarılan yağın bir miktar emilimi olmasına rağmen, yağ greftleri hyaluronik asit içeren dolgu maddelerinin çoğundan çok daha uzun süre dayanır. Ayrıca, bölgedeki doğal yumuşak doku yapısı korunmuş olur.

Yağ grefti (yağ transferi) prosedürü ne kadar zamanda yapılır?

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak işlem şekli ve süresi değişmektedir.

Yağ grefti prosedürü çok hafif düzeltmeler için 30 dakika ile daha önemli hacim restorasyonları (göğüs veya kalça için) için 3 saat sürer.

İzole bir işlem olarak yapıldığında lokal anestezi altında yağ grefti yapılabilir. Yağ transferi veya otolog yağ grefti işlemi başka bir kozmetik cerrahi işlemle birleştirildiğinde ve endike olduğunda genel anestezi altında yapılır.

Yağ grefti (yağ transferi) prosedürü sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Yağ greftleme prosedürlerini takiben aynı gün bir arkadaş veya aile üyesi ile eve gitmek mümkündür. Yağ greftleri izole bir işlem olarak yapılıyorsa, EMOT Plus Hastanesi, işe dönmeden önce iki veya üç gün ayırmanızı önerir.

Yağ grefti prosedürü diğer yüz veya vücut şekillendirme prosedürleri ile birlikte kullanıldığında, işe dönüş yedi ila on dört gün arasında değişebilir. Şişlik, yağ transferi veya otolog yağ greftlerinden sonra çok yaygındır ve genellikle çözülmesi iki hafta sürer. Bazen yağ grefti prosedürünün nihai sonuçlarının ortaya çıkması 12 hafta kadar sürebilir. Hafif aerobik aktivite, yağ greftlerini takiben dört ila beş gün kadar erken bir tarihte devam ettirilebilir ve iki ila üç hafta sonra daha yorucu aktiviteye başlanır.

 

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?