Yanık Cerrahisi
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Yanık Cerrahisi

• EMOT Plus’ta

Deneyimli cerrahi ekibi ve son teknoloji cerrahi süitler ile iyileşme alanları sağlayan EMOT Plus Hastanesi’nde güvende hissedebilirsiniz.

Rekonstrüktif yanık cerrahisinin amacı, yanmış olan bölgenin hem işlevini hem de kozmetik görünümünü iyileştirmektir. Bu, hem ameliyatsız hem de ameliyatlı tedavi ile skar dokusunun değiştirilmesini içerir.

Yanık Cerrahisi HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ!

Yanık ameliyatı nedir?

Yanık cerrahisinin iki ana kategorisi vardır: akut ve rekonstrüktif. Akut yanık bakımı, yaralanmadan hemen sonra gerçekleşir. Akut yanık bakımında uzmanlaşmış bir travma cerrahları ekibi (Genel Cerrahlar) tarafından verilir. Karmaşık yanıklar genellikle bu vakaların yatarak ve ayakta tedavi yönetimine yardımcı olan plastik cerrahlarla konsültasyon gerektirir. Büyük yanıklar veya kritik vücut bölgelerindeki yanıklar, Travma Yanık Merkezi gibi doğrulanmış bir yanık merkezinde tedavi edilmelidir. Birçok küçük yanık ayakta tedavi seçenekleriyle tedavi edilebilir. Bazı hastalar, ilk yanık yaraları iyileştikten sonra rekonstrüktif yanık ameliyatına ihtiyaç duyabilir. Bu tür bakım genellikle bir plastik cerrah tarafından sağlanır.

Rekonstrüktif yanık cerrahisinin amacı nedir?

Rekonstrüktif yanık cerrahisinin amacı, yanık izlerinin hem işlevini hem de kozmetik görünümünü iyileştirmektir. Bu, hem ameliyatsız hem de ameliyatlı tedavi ile skar dokusunun değiştirilmesini içerir.

Yanık hastası ile rekonstrüktif yanık cerrahı arasındaki ilişki genellikle uzun yıllar sürer. Yara dokusuna yönelik tedavilerin etkili olması genellikle birkaç ay sürer ve özellikle büyümekte olan genç hastalarda bu yaralanmalardan çok sonra yeni skar kontraktürleri ortaya çıkabilir.

Rekonstrüktif yanık cerrahisinin faydaları nelerdir?

Ameliyat, hastanın yanık izlerini tamamen ortadan kaldıramayacak, ancak temel işlevleri iyileştirmeye ve yara izlerini daha az fark edilir hale getirmeye yardımcı olacaktır. Yara izi boyun, omuz, el veya bacakların normal hareketini sınırlayabilir. Genellikle bu kontraktürü serbest bırakmaya yardımcı olan ameliyat, hastanın hareket aralığını yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Göz kapaklarında, dudaklarda, burunda veya saç dökülmesinde sorunlara yol açan yüzdeki yara izi, rekonstrüktif yanık cerrahisinde de yardımcı olabilir. Anormal derecede kalın, geniş veya rengi solmuş yara izleri de çeşitli ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle iyileştirilebilir.

Rekonstrüktif yanık tedavisi seçenekleri nelerdir?

Ameliyatsız tedaviler, yara masajı, basınçlı giysiler veya diğer topikal tedavileri içerebilir. EMOT Plus Ekibi, el yanıkları ve yara izlerinin rehabilitasyonuna yardımcı olan özel el terapistlerinden oluşmaktadır. Cerrahi seçenekler esas olarak yara izi bırakma prosedürlerinden oluşur. Sıkı skar dokusu serbest bırakılır ve açık alan plastik cerrah tarafından kapatılır. Hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak bu yaraları kapatmanın çeşitli yolları vardır. Yara izinin konumuna ve hastanın kişisel hedeflerine bağlı olarak cilt greftleri, cilt yeniden düzenleme (bazen Z-plasti olarak adlandırılır) ve daha karmaşık cilt donör flepleri kullanılabilir. Çoğu küçük prosedür ayaktan cerrahi olarak gerçekleştirilir, ancak daha büyük greftler ve flepler muhtemelen hastanede kalmayı gerektirir. Deri greftine alternatif olarak doku genişletme de kullanılabilir. Yüz, boyun, kollar, eller ve bacak bölgelerine doku genişletme işlemi yapılırken genellikle mükemmel sonuçlar elde edilir.

Rekonstrüktif yanık tedavisine ihtiyacınız varsa yapılacaklar nelerdir?

İlk adım, bir plastik cerrahla kişisel bir konsültasyon planlamaktır. Hedeflerinize ulaşmak için iletişim çok önemlidir. Tedavide görmek istediğiniz sonuçları açıklama fırsatınız olacaktır. Cerrahınızla birlikte, prosedürlerden bekleyebileceğiniz ve yaşayacağınız uzun vadeli faydalar hakkında konuşmuş olacaksınız. Her hasta farklıdır ve cerrahınız sizin için doğru olan cerrahi tekniği ve tedavi planını seçecektir.

Önceki cerrahi prosedürler hakkında bilgiler de dahil olmak üzere eksiksiz bir tıbbi geçmiş öyküsünü hazırlayarak,  aldığınız ilaçlar ya da bitkisel takviyeler hakkında cerrahınızı bilgilendirin.

Cerrahınız tam bir fizik muayene yapacaktır. İşlemin olası riskleri ve komplikasyonları ile ilgili size bilgi verecektir.

Ameliyatı öncesi hazırlıkla ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Cerrahınız, ameliyat öncesi cilt temizliği, beslenme, sigara kullanma ve belirli vitamin ya da ilaçları alma veya bunlardan kaçınma ile ilgili yönergeler dahil olmak üzere, ameliyata nasıl hazırlanacağınız konusunda size özel talimatlar verecektir. Ameliyatınız ister ayakta ister yatarak yapılsın, ameliyattan sonra sizi eve bırakacak ve gerekirse hastaneden çıktıktan sonra bir veya iki gün size yardım edecek biriyle anlaşmanızda fayda bulunmaktadır.

Ameliyat sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Ameliyat sonrası talimatları takip etmek, hem fonksiyon hem de fiziksel görünüm açısından iyileşmek ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için önemlidir. Cerrahınızın uzun vadeli sonuçlarınızı değerlendirebilmesi ve sorularınızı veya endişelerinizi yanıtlayabilmesi için takip randevularınız olacak. Çeşitli prosedürler uygulanabileceğinden, bireysel postoperatif talimatlarınız değişebilir. Genel olarak, deri greftleri, deri greftinin herhangi bir hareketi olmadan 3-5 gün boyunca yerinde kalmaları için bir tür “destekleyici” pansuman gerektirir. Destek, deri greftinin yaraya “yapışmasına” ve iyileşmeye başlamasına yardımcı olur. Daha küçük operasyonlar (skar revizyonları, Z-plastileri) sonrasında sadece küçük, yumuşak bir pansuman gerektirebilir. Eldeki yara izinden sonra, cerrahınız sizi ameliyattan sonra destek için alçı atel içeren daha büyük bir pansuman içine yerleştirebilir. Genel olarak, takip ziyaretleri ameliyattan sonraki iki hafta içinde planlanır ve o zaman alınması gereken dikişler olabilir. Fonksiyonun tamamen iyileşmesini sağlamak için ameliyattan sonraki haftalar ve aylarda ek fizik tedavi veya mesleki terapi gerekebilir. Bu, tedavi ziyaretlerinizde ve evde kendi başınıza yaptığınız egzersizlerin yanı sıra atelleri veya alçıları içerebilir. Cerrahınız ve terapistleriniz sizin için en iyi planı geliştirmek için birlikte çalışacaklardır.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?