business woman with wrist pain,bilek ağrısı olan iş kadınıHands of mother and daughter on sun. Holding each other on wheat field, Anne ve kızı buğday tarlasında güneşe karşı el eleBilek ağrısı olan kadın. Woman with a injured wrist feeling pain.Young mother and father with newborn,Genç anne ve baba ile yenidoğan

El bileği iki ön kol kemiği ‘radius ve ulna’ ile sekiz küçük kemikten oluşan döndürme, öne ve yukarıya kıvrılma, yanlara doğru eğilme hareketlerini yapabilen eklemdir.

EMOT, el bileği kırıklarının ve özellikle yeni annelerde daha kolay oluşabilen De Quervain Tenosinoviti’nin ve el bileğinizde oluşabilecek diğer hastalıkların tanı, tedavi ve fizik tedavileri için yanınızda.

EL BİLEĞİ KIRIKLARI

El bileği kırıklarının semptomları sanılanın aksine burkulmalardan farklı değildir. El bileği üzerinde şişlik ve hareketle ya da hareketsiz oluşan ağrı en sık semptomlardır. Radius kırıklarında el bileğinde çatal sırtına benzer deformite oluşabilir. Küçük kemik kırıklarında bu deformite oluşmaz.

Kırık Şüphesi varsa Ne Yapılmalı?

El bileği karton ya da tahtayla alttan desteklenmeli ve hareket ettirilmemeye çalışılmalıdır. Şiş olan bölgeye buz konularak şişliğin azaltılması sağlandıktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kırık Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene edildikten sonra en az iki yönlü röntgen filmi ile tanı konulabilir. Küçük kırık parçalarını daha iyi ayrıntılandırmak için bilgisayarlı tomografi çektirilebilir. Manyetik rezonans görüntüleme daha çok eklem çevresindeki bağlar, tendonlar hakkında bilgi vermektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Kırığın yer değiştirmiş olması ya da olmaması, parçalı olup olmaması doğru tedavinin belirlenmesinde ana faktörlerdir. Ayrıca hastanın yaşı, genel sağlık durumu, mesleği, el bileğindeki kireçlenme olup olmaması tedavinin belirlenmesinde önemlidir. Yerinden oynamamış ve parçalı olmayan kırıklarda alçıyla tedavi mümkündür. Yerinden oynamış, parçalı kırıkların çoğu ameliyat gerektirir. Ameliyat için dıştan tespit veya içten tespit yöntemleri kullanılabilir. Dıştan tespit için, el ile ön kol arasında köprü gibi platinler yerleştirilebilir. Aynı zamanda çivilerle de kırıklar birbirine tutturulabilir. İçten tespit içinde plaklar kullanılabilir. Bazen el bileği artroskopisi de tedavide kullanılabilmektedir. Hangi tip tespit (ameliyat) yönteminin kullanılacağını doktorunuz karar verecektir. Bazen kırık uçları arasında boşluk oluşursa kemik aşısı (grefti) gerekebilir. Bu aşı vücudunuzun herhangi bir yerinden sıklıkla kalçanızdan alınarak yapılır. Ameliyat olduktan sonra, kırık iyileşmesi devam ederken parmakların hareket ettirilmesi, elde oluşan ödemi ve sonrasında yapılacak fizik tedaviyi kolaylaştırır. Bu nedenle ameliyattan sonra parmaklar mümkün olduğunca kıvrılarak açılmalıdır. Kırık iyileşmeye başlayınca, el bileği hareketlerine başlanabilir. El bileği hareket zamanına doktorunuz karar verecektir. Kırığın kaynaması 4-8 hafta arasındadır. El bileği kırıkları eklem içi kırıklar olduğu için, bazı hastalarda hareket kısıtlığı, kireçlenme ve ara sıra kırık bölgesinde ağrı görülebilir.

El Bileği Kırığı

El Bileği Kırığı
El Bileği Kırıkları Broşürünü görüntülemek için tıklayınız

De Quervein Tenosinoviti

Başparmağı kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran tendonlar, el bileği düzeyinden geçerken, kılıf şeklinde bir tünel içinde bulunurlar (ekstensor pollicis brevis tendonu ve abductor pollicis longus tendonu). Bu tendonlar tünel içinde kayarak hareket etmektedirler. Bu tünel içerisinde, tendonda oluşan şişlikler, tünelde oluşan kalınlaşma ve ödem nedeniyle tendondaki kayma hareketi zorlanmaya başlar. İlk olarak Fritz de Quervain tarafından 1895 yılında tanımlanmıştır.

Nasıl oluşur?

Sık tekrar eden travmalar ve kavrama hareketleri nedeniyle tendon kılıfında oluşan ödem veya tünelde oluşan kalınlaşmalar nedeniyle oluşur. Özellikle yeni annelerde bebeği taşırken veya emzirirken el ve el bileğinin yanlış pozisyonda tutulması, aynı dönemde kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler de bu hastalığın oluşmasında etkendir.

Bulguları Nelerdir?

El bileğinde başparmak tarafında oluşan ağrı en önemli semptomdur. Ağrı sıklıkla başparmağın avuç içine alınıp; el bileğinin başparmağın aksi yönüne doğru döndürülmesi sonucu artar. İstirahat halindeyken ön kola doğru yayılabilir. Ağrıyla birlikte o bölgede hafif şişlikte görülebilir.

Nasıl Tanı Konulur?

Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra yapılan muayene ve ultrasonografi ile tanı konulur. Gerek görülmesi halinde hastadan röntgen istenir.

Nasıl tedavi edilir?

Dequervain hastalığının başlangıcında atelleme ile tendonun istirahi sağlanıp, ağrı kontrolü için ilaçlar kullanılabilir. Buz tatbiki ve hastaya ağrı uyandıran hareketlerden uzak durması önerilir. Ağrı kontrolü sağlanamayan hastalarda tünel içerisine kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Şikayetleri geçmeyen hastalara, koltuk altından uyuşturularak, gece hastanede kalınmasını gerektirmeyecek tünel açılması ameliyatı uygulanabilir.

De Quervain Tenosinoviti broşürünü görüntülemek için tıklayınız