Working too much - suffering from a Carpal tunnel syndrome. Çok çalışmaya bağlı olarak karpal tünel sendromuna yakalanmak.

KARPAL TÜNEL SENDROMU

Bilekte, karpal tünel denilen bir alan vardır. Tünelin içinden; başparmak, işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağın duyusunu ve başparmağın bazı hareketlerini sağlayan median sinir ile ön koldan ele doğru uzanan 9 tendon geçer. Tünelin çatısını transvers karpal bağ oluşturur. Karpal tünelin, normal basıncının bir nedenle artması sonucunda, sinir üzerinde bası olur ve sinirin çalışması engellenir. Elde ve parmaklarda ağrı, uyuşma ve elektriklenme ile kendini ortaya koyan karpal tünel sendromu gelişir.

Neden oluşur?

Genellikle nedeni bilinmemektedir. Ancak, bazı faktörlerin tünel içindeki basıncın artmasına neden olduğu bilinmektedir.

  • Tünel içinden geçen tendonların, tekrarlayan el hareketleri ile yıllar içerisinde yıpranması sonucu kalınlaşıp, sinir üzerine baskı yapması
  • Bu bölgedeki kırık ve çıkıkların tünele doğru çıkıntı oluşturabilmesi
  • Özellikle hamilelikte görülen sıvı tutulumunun basınç artışına yol açması

Nasıl tedavi edilir?

Erken tanı ve tedavi rahatlamanızı sağlayıp, sinir hasarının devam etmesini engellemektedir. Tanıda; çeşitli klinik değerlendirmeler ve elektromyografik (EMG) çalışmalar kullanılmaktadır. Tedavide; erken dönemde bulgular bazı yöntemlerle sonlandırılabilir.

  • Evinizde ve iş ortamınızda eli kullanmadaki uygun pozisyonları öğrenme
  • Sinirin üzerindeki basıncı düzenlemek için uygun bir atel
  • İlaç tedavisi
  • Egzersiz
  • Cerrahi Tedavi

    Bulgular şiddetli olduğunda veya diğer tedavi yöntemleri ile düzelmediğinde, transvers karpal bağın cerrahi yöntemle gevşetilmesi siniri rahatlatmaktadır. Cerrahi tedavi, tünelin üzerinde yer alan bağın kesilmesi ile mümkündür. Bu bağın kesilmesi tünel içindeki basının azalmasına yol açar. Açık yöntem ile cerrahi, cildin tünel üzerinde tamamen kesilmesi ile yapılır. Endoskopik (bir kamera aracılığı ile) daha küçük girişlerden de bağ kesilebilmektedir.