Tetik Parmak

TETİK PARMAK

‘Stenozan Tenosinovit’ olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Tetik parmak veya tetik başparmak formunda görülür. Çocuklarda doğumsal başparmak tutulumu görülebilir. Erken bebeklik döneminde bazen kendiliğinden düzelme söz konusudur. Pulley denilen ve tendonların kayma hareketini kontrol eden yapıları ilgilendirir. Tendonlar, uzun kirişler halinde hareketi sağlayan yapılardır. Bunların kayma hareketi pulleyler tarafından kontrol edilir. Pulley bir tünel oluşturmaktadır. Tendon bu tünelde kayma hareketini yapar. Pulley sayesinde tendonun kemik doku üzerine bağı kalması sağlanır. Pulleyler makara gibi rol oynar. Tetik parmak / başparmak, tendonlar bir nodul (sertlik – kalınlaşma) veya şişme gösterdiklerinde ortaya çıkar. Tendon şiştiğinde tünel girişinde sıkışır. Atlama hissi ve takılma olarak parmakta ağrı oluşur. Tendon takıldığında ağrı, enflamasyon ve şişlik daha da artmaktadır. Böylece kısır bir döngü oluşur. Bazen takılı kalan parmağın açılması zordur, kilitli kalır.

Nasıl oluşur?

Bu hastalığın nedeni tam belli değildir. Romatoid artritfromatizmal hast, gut, diabetes mellitus (şeker hastalığı) gibi hastalıklar ile birlikte görülebilmektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavinin amacı takılma ve kilitlenme durumunun ortadan kaldırılmasıdır. Böylece tekrar parmağın hareketi geri kazanılmış olur. Fleksor tendon etrafındaki ağrı ve enflamasyonun giderilmesi ile tendon ve kayma hareketi tekrar kolaylaşır. Tendondaki enflamasyon ve şişmenin giderilmesi için ağızdan ilaç tedavisi, o bölgeye iğne yapılması ya da bir parmak atelinin kullanımı yarar sağlayabilir. Eğer bu yöntemler ile bir sonuç alınamazsa, cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi, günübirlik bir girişimdir. Cerrahi sırasında sıkışmanın olduğu makara kesilir. Hemen ameliyat sonrası aktif parmak hareketleri başlanır. Bazı hastalarda ameliyat sahasında ağrı, rahatsızlık hissi ve şişlik diğerlerine göre daha uzun sürebilmektedir. Genellikle daha iyi bir kullanım için el fizyoterapisi gerekebilir.

Tetik Parmak Broşürünü görüntülemek için tıklayınız