Monochrome Studio Shot Of Woman With Painful Shoulder, Omzu ağrıyan kadınman holding his shoulder in pain omzunu acı içinde tutan adamShoulder Electrical Stimulation / TENS Omuz Elektrik StimülasyonuFizyoterapist bir erkeği omuzdan tedavi eder. Physiotherapist treats a man by the shoulderFather with is son at the sunset Baba ile oğlu günbatımında

Omuz eklemi doğuştan çok sıkı bir eklem değildir. Bu nedene kalça ve diz eklemine oranla daha gevşek bir yapısı vardır. Bu çıkığa daha elverişli doğal yapı çevre kas ve bağlarca sınırlandırılır ve korunur. Tüm eklemlerde olduğu gibi, eklemi çevreleyen kaslar ne kadar güçlü tutulursa o eklem o kadar iyi korunur.

Omuz eklemi ile ilgili en önemli gelişmeler 1970’li yıllarda yaşanmıştır. Prof Dr. Charles Neer yaptığı çalışmalar ile omuz patolojilerine büyük açıklık getirmiştir. Impingement sendromu (omuz sıkışma sendromu) rotator cuff kas yırtıkları (döndürücü manşet kas yırtıkları), omuz protez dizaynları gibi konularda ilk tanımlamaları yapmış ve bu hastalıkların modern tedavilerini geliştirmiştir.

Omuz Kas Yırtıkları

Omuzdaki kas yırtıklarının yaşlanma süreci içerisinde geliştiği anlaşılmaktadır. Yaşımızın ilerlemesiyle bazen küçük bir yırtık gelişebilir ve zamanla ya da travmayla daha ilerler.
Detaylı Bilgi

Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar

Omuz eklemi vücudumuzun en instabil yani çıkığa en elverişli eklemlerinden birisidir. Bunun temel nedenlerinden birisi kemiksel olarak birbiri ile sıkı ilişkide eklem yüzleri içermemesidir.
Detaylı Bilgi

Kalsifiye Tendinit

Omuz hastalıkları içerisinde en ağır ağrı oluşturan formlardan birisidir. Genellikle 30-60 yaş aralığında hastalarda kendiliğinden ortaya çıkan ağrı ile karakterizedir.
Detaylı Bilgi

Omuz Protezleri

Omuzda sıklıkla görülen impingement (sıkışma hastalığı), zaman içerisinde kas yırtılmaları ve buna bağlı eklemin bozulmasına yol açabilir. Yaş olarak 60-70 yaş aralığında gelişen bir hastalıktır.
Detaylı Bilgi