İş ve Diğer Kazalarda El ve Mikrocerrahi’nin Önemi

İş ve Diğer Kazalarda El ve Mikrocerrahi’nin Önemi

06/05/2022
İş ve Diğer Kazalarda El ve Mikrocerrahi’nin Önemi

El vücudumuzun her türlü günlük işlerimizi yapmamız yanında  fabrikada, atölyede , ofiste, tarlada üretimde  becerimizi  sağlayan çok farklı dokuların ( cilt, kemik, tendon sinir ve damarların ) ahenk içinde çalıştığı mükemmel bir organımızdır. Elin içine sığan bunca ince yapıların çapları ve büyüklüklerini gözle görmek mümkün olmayabilir. Dünyada el cerrahisinin gelişimi mikrocerrahi tekniğinin gelişmesi ile olmuştur Mikrocerrahi , büyütme altında ( genellikle mikroskop )  ince aletlerle yapılan bir cerrahi tekniktir. El yaralanmalarının çoğunu mikrocerrahi ile tedavi etmek  gerekmektedir. İnce damar ve sinirler  gözle görülmeyen dikişlerle mikroskop altında dikilerek kopmuş veya dolaşımı olmayan uzuvlar yerine dikilebilir. 

El yaralanmalarında temel amaç hastanın uzvunu kurtarmak ve elini en kısa sürede günlük hayatta ve üretimde kullanılmasını sağlamaktır. Bunun için hastanın ilk tedavisini erken dönemde tercihan ilk 6 saate yapılması , mümkünse tüm yapıların tek seferde onarımı ve erken fizik tedavi ile hastaları en kısa sürede işinin başına ve üretime döndürmeyi amaçlanmalıdır. İş kazalarının büyük çoğunluğu üretim çağında olan genç kişilerdir. İş kazalarının iyi tedavi edilmesi ile iş gücü ve uzuv kaybını en az seviye indirgemekte olup ekonomik ve sosyal olarak çalışan, işveren ve devlet için önemli bir kazanç sağlamaktadır.  EMOT 30 yılı aşkın süredir 24 saat 365 gün el yaralanmalarını dünya ölçeğinin üzerinde başarılı sonuçları ile tedavi etmektedir Amacımız hastalarımızı iş ve sosyal yaşamlarına hızla dönmesi sağlamaktır. Bunu sağlayan  en önemli nedeni ise EMOT da cerrahi, anestezi ve fizik tedavi ile bir ekip çalışması yapılması ve aynı kalitede hizmeti yıllardır sürdürmesidir.  

Prof. Dr. Sait ADA
Prof. Dr. Sait ADA

EMOT Hastanesi kurucularından olan Prof. Dr. Sait ADA 1956 yılında Kayseri'de doğdu. El ve Mikrocerrahi, Genel Ortopedi ve Travmatoloji alanlarında uzman olan ADA, İngilizce ve Almanca biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?