Kalp Büyümesi

Kalp Büyümesi

03/04/2022

Genişlemiş kalp bir hastalık değil, başka bir durumun işaretidir. Kardiyomegali terimi, göğüs röntgeni de dahil olmak üzere herhangi bir görüntüleme testinde görülen büyümüş bir kalbi ifade eder. Daha sonra kalbin büyümesine neden olan durumu teşhis etmek için başka testler gerekir.

Kalp büyümesi, hamilelik gibi vücutta kısa süreli bir stresin veya kalp kasının zayıflaması, koroner arter hastalığı, kalp kapakçık sorunları veya anormal kalp ritimleri gibi tıbbi bir durumun sonucu olabilir.

Bazı durumlar, kalp kasının kalınlaşmasına veya kalp odacıklarından birinin genişlemesine neden olarak kalbi büyütür. Büyüme geçici ya da kalıcı olabilir.

Kalp Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Bazı insanlarda büyümüş bir kalp hiçbir belirti veya semptom göstermez. Ancak yaygın belirtilerden bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Nefes darlığı
  • Anormal kalp ritmi (aritmi)
  • Şişlik (ödem)

İdiyopatik Kardiyomegali Nedir?

Bazen kalp, bilinmeyen nedenlerle büyür ve zayıflar ve bu durumun adı idiyopatik kardiyomegalidir. Doğumsal bir kalp rahatsızlığı, kalp krizinden kaynaklanan hasar veya anormal kalp atışı kalp büyümesinin nedenlerindendir.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?