Kalp Krizi

Kalp Krizi

28/03/2022

Kalbi besleyen atardamarlarda (koroner arterler) herhangi bir nedenle aniden ortaya çıkan tıkanma sonucu kalp kasına yeterince kan gitmemesine bağlı olarak kalp dokusunda hasar oluşmasıdır. Kalbi besleyen damarlarda yağ (kolesterol) birikmesi sonucu plak olarak adlandırılan yapılar oluşur (aterosklerozis). Plaklar zaman içinde çoğalarak damarı daraltır. Bu plakların çatlaması sonucunda damar içinde pıhtı (trombüs) oluşur. Oluşan pıhtılar damarı tıkayarak kalp krizine neden olurlar.

Kalp krizi risk faktörleri:
Sigara
Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)
Şeker hastalığı (diyabet)
Kolesterol yüksekliği (hiperlipidemi)
Obezite (metabolik sendrom)
Genetik nedenler (ailede ateroskleroza yatkınlık olması)

Tanı için:
Tanı için en önemli 2 parametre hastanın şikayetlerinin tarafımızdan sorgulanması ve kalp grafisi (elektrokardiyografi-EKG)’dir. EKG de akut kalp krizini düşündüren bulgular mevcutsa ve hastanın şikâyetleri kalp krizi ile uyumlu ise tanının konulmasıdır. Ancak bazen EKG bulguları tanı koydurucu olmayabilir. Bu durumda kalp kasının hasarlanması sonucu ortaya çıkan kalp enzimlerinin kan tahlili ile ölçülmesi ya da kalp ultrasonografisi denilen (ekokardiyografi-EKO) ile de kalp duvarında oluşan kasılma kusuru belirlenerek tanı koyabiliyoruz.

Tedavi için:
Kalp krizi acil bir durumdur ve erken dönemde müdahale edilmesi gerekir.Tedavide geç kalınırsa kalp kası hasar göreceği için kalp yetmezliği gelişebilir ya da kalp krizi sırasında gelişebilecek ritm bozukluğuna bağlı olarak aniden kalp durabilir (kardiyak arrest).

İlaç tedavisi için:
*Kan sulandırıcı ilaçlar: Stent içinde pıhtı oluşumunu engelleyerek stentin açık kalmasını sağlarlar.
*Şeker kolesterol ve tansiyon düzenleyici ilaçlar.
Yaşam tarzı değişiklikleri:
*Sigaranın bırakılması,

  • Kan şekeri kontrolünün yapılması
  • Düzenli ve kontrollü egzersiz yapılması (haftada birkaç kez)
  • Kan basıncı kontrolü
  • Kan kolesterol seviyesi kontrolü,
  • Uygun diyet ile ideal kiloya ulaşılması.
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?