Kamptodaktili

Kamptodaktili

30/04/2022

Eldeki parmağın tamamen düzeltilemediği, bükülmüş halde olan parmak deformitesine kamptodaktili denir. Konjenital yani doğumsal bir anomalidir. Sıklıkla beşinci parmakta görülür. Bazı kişilerde, başka bir kişinin yardımıyla (pasif hareket) düzelmesi söz konusu olmasına karşın diğerlerinde eklem düzeltilemez sıkılıktadır.

Kamptodaktili türleri nelerdir?

İnfantil kamptodaktili (Tip 1) Erkek ve kızları eşit derecede etkiler. Germe ve splintleme uygulamalarına olumlu yanıt verir.

Ergen kamptodaktili (Tip 2) Kızları erkeklerden daha sık etkilemekle birlikte, cerrahi tedavi gerektirmesi söz konusudur.

Sendromik kamptodaktili (Tip 3) Çeşitli sendromlarla ilgili bu tip birden fazla parmağı etkiler. Genellikle ciddi boyuttadır. Ayrıca doğumdan itibaren görülmektedir.

Kamptodaktili belirtileri nelerdir?

Herhangi bir semptomu olmayanlar hafif vakalardır. Genellikle küçük parmak hafifçe kavislidir fakat ellerin kullanımını etkilemez. Daha ciddi bir bükülme söz konusu ise el fonksiyonlarını farklı derecelerde etkiler.

Nedenleri nelerdir?

Kamptodaktilinin bilinen bir nedeni yoktur. Bazı çocukların ailesinde benzer bir parmak yapısı öyküsü vardır. Parmağın cilt yapısının sıkı olması, kasılmış tendon ve bağlar, kaslar ve düzensiz şekilde olan kemikler neden olabilmektedir. Ayrıca, vücudun farklı bölümlerini etkileyen daha ciddi bir sendromun ya da hastalığın bir parçası olabilir.

Kamptodaktili tanısı nasıl doğrulanır?

Doktorunuz tıbbi geçmiş öyküsünü gözden geçirir ve dikkatli bir fizik muayene yapar.  Daha sonrasında tanıyı doğrulamak röntgen çekimi yapar.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Hafif kamptodaktili nadiren ağrıya veya fonksiyon sorunlarına neden olur. Çoğu doktor bu nedenle ameliyat önermez. Parmağın anomali durumu hafifse, doktorunuz büyük olasılıkla bir atel desteği ile fizik tedavi programı önerecektir.

Fakat parmaktaki eğrilik daha ciddiyse ve özellikle de kötüye gidiyorsa cerrahi müdahale söz konusudur. Ameliyat, işlevi iyileştirmeye yardımcı olur. Parmakta hala biraz eğrilik kalması ihtimali vardır. Sertliği önlemek için ameliyat sonrası sınırlı hareket sağlayan splintleme gereklidir. Fizyoterapi desteği hareketlerin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlar.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?