Kardiyomiyopati (KMP)

Kardiyomiyopati (KMP)

28/03/2022

Ventrikül miyokardının koroner arter hastalığı ve anormal yüklenme durumları ile açıklanamayan, yapısal ve fonksiyonel anormalliğine verilen isimdir. Alt grubuna bakacak olursak; İskemik kardiyomiyopati, Hipertensif kardiyomiyopati, Valvüler kardiyomiyopati, Alkolik kardiyomiyopati, Metabolik kardiyomiyopati, Musküler distrofi kardiyomiyopatisi, Peripartum kardiyomiyopatisi olarak adlandırılmaktadır.

Kalp kanı ileriye pompalayamadığında, sol karıncıkta kan basıncı artarak, aylar ve hatta yıllar içerisinde kalbin genişlemesine sebep olur. Hipertrofik kardiyomiyopatide asimetrik şekilde kalınlaşan kalp duvarları, yeterli kan pompalayamaz. Kalp duvarlarının sertleşmesine yol açan bu problem, kalp kasının büyümesine ve kalbin şeklinin bozulmasına yol açar. Nadir görülen restriktif kardiyomiyopatide ise kalp kasında madde birikerek, iç duvarları zedelemeye başlar ve kalp kası çok sertleşir.

Kardiyomiyopati, çoğu zaman hiçbir belirti göstermeyebilir. Hastaların en sık yaşadığı şikayetler ise göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, bayılma ve bacaklarda şişliktir. Vakaya göre tedavi süreci ve uygulamaları farklılık gösteren kardiyomiyopatide, balon stent, bypass ve ilaç tedavileri gibi çözümlerle ilerlenir.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?