Kemik İltihabı (Osteomiyelit)

Kemik İltihabı (Osteomiyelit)

21/03/2022

Kemik İltihabı (Osteomiyelit) Nedir?       

Kemik dokusunun bakteri, mantar vb ajanlar tarafından etkilenerek hastalıklı hale gelmesidir.

Sebepleri nelerdir?

Genel olarak açık yaralanmalar, kırık cerrahisi, protez cerrahisi gibi nedenlere bağlı gelişebileceği gibi bazı özel durumlarda vücut içindeki bir odaktan yayılarak kemik doku enfeksiyonu oluşabilmektedir.

Tedavisi mümkün müdür?

Tedavisi zor ve uzundur. Bazen tekrarlayıcıdır.

Semptomları nelerdir?

Enfeksiyon bölgesinde şişlik, ısı artışı, kızarıklık, ağrılı hareket kısıtlılığı ile birlikte genel ateş tablosu, halsizlik gibi yakınmalar da görülebilir. Bazı hastalarda bulgular daha sinsi olarak izlenebilir.

Kemik iltihabını önemi nedir?

Enfeksiyonun kontrol altına alınamaması durumunda kemik içine yerleşen enfeksiyon zamanla kemiğin besleyici damarlarını etkileyerek kemik beslenmesini bozup kemik ölümlerine neden olabilmektedir. Bu ölü kemik dokusu mikroorganizmalar için ek bir besi yeri oluşturarak enfeksiyonun daha da ilerlemesine yol açmaktadır. Enfeksiyon olan kemik dokusunda kaynamama ve protez gevşemeleri çok sık izlenmektedir.

Doç. Dr. Tahir Sadık SÜGÜN
Doç. Dr. Tahir Sadık SÜGÜN

Doç. Dr. Tahir Sadık SÜGÜN 1974 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan SÜGÜN, 2005 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?