Kifoz (Kamburluk)

Kifoz (Kamburluk)

22/03/2022

Yandan bakıldığında göğüs kısmında omurganın artmış eğriliğine kifoz (kamburluk) denir.

Kifoz Nasıl Oluşur?

Kifoz değişik nedenlerle gelişir. Gevşek bir biçimde oturma-yürüme, kötü duruş pozisyonu omurgadaki bağları gerer ve bu da zamanla omurganın doğal eğiminin artmasına neden olur. Bu duruşa bağlı kifoz genellikle buluğ çağında gelişir. Ağrı nadirdir. Bu durumda karın sırt ve bacak adelelerinin geliştirilmesi tablonun ilerlemesine engel olur, sınırlı da olsa düzelme sağlar. Doğumsal ve Scheuermann Kifozu olmak üzere iki türü vardır.

Tedavi

Doğumsal Kifoz; omurlar arasında kaynamalar, şekil bozuklukları çocuk büyüdükçe ilerleyen kamburluklara neden olur. Bu tür kamburluklar çok hızlı ve ciddi biçimde artabilir. Cerrahi tedavilerle, ilerlemeyi engelleyip düzelme sağlanabilir.
Scheuermann kifozunda ise; omurların büyüme kıkırdaklarının ön kısmında büyüme yavaşlar, arka bölüm ise büyümesini normal sürdürür. Sonuçta omurlarda kamalaşma, ve kamburluk oluşur. Duruş bozukluğu kifozuna benzer şekilde 10 yaşlarında fark edilmeye başlar. Genellikle ağrısızdır fakat görünüş bozukluğuna neden olur. Duruş bozukluğu kifozu ile Scheuermann kifozu arasındaki fark röntgenle tanınır. Eğim 90 dereceyi geçtiğinde cerrahi tedavi gündeme gelebilir. Cerrahi, eğimin düzelmesini ve ilerlemesinin önlenmesini sağlar.

Opr. Dr. M. Nuri EREL
Opr. Dr. M. Nuri EREL

Opr. Dr. Nuri EREL 1959 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olan EREL, 1997 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde "Omurga Cerrahisi" başta olmak üzere diğer tüm tıbbi çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?