Kifoz (Kamburluk) nedir?

Kifoz (Kamburluk) nedir?

28/06/2022

İnsan omurgasına yandan bakınca düz bir çizgi halinde olmadığını, omurların her birinin birbirleri ile bir açı yaparak oluşturduğu fizyolojik birtakım eğrilikler olduğunu görürüz. Bu eğrilikler sırt bölgesinde kamburluk (kifoz), bel bölgesinde çukurluk (lordoz) olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayakta rahat duruşta çekilecek bir yan radyografide açı ölçümü 20 derece ile 55 derece arasında değişmektedir. Kifozdan etkilenen bir omurga, üst sırt bölgesinde öne doğru bir eğriliğe sahiptir. Halk arasında kamburluk olarak da bilinen kifozda, üst sırt bölgedeki öne doğru eğrilik, anormal derecede yuvarlanmış bir görüntüye neden olur.

Kifoz Nasıl Oluşur?

Doğuştan olabileceği gibi değişik nedenlerle de gelişir. Gevşek bir biçimde oturma veya yürüme, yanlış duruş pozisyonu omurgadaki bağları gerer ve bu da zamanla omurganın doğal eğiminin artmasına neden olur. Buna duruşa bağlı ya da postüral kifoz denir. Genellikle ergenlik çağında gelişir.

Doğumsal Kifoz

Omurlar arasında kaynamalar ve şekil bozuklukları çocuk büyüdükçe ilerleyen kamburluklara neden olur. Bu tür kamburlukların çok hızlı ve ciddi biçimde artması söz konusudur. Cerrahi tedavilerle, ilerlemeyi engelleyip düzeltme sağlanabilir.


Scheuermann Kifozu

Omurların büyüme kıkırdaklarının ön kısmında büyüme yavaşlar, arka bölüm ise büyümesini normal sürdürür. Sonuçta omurlar normal formunu kaybeder ve kama şeklinde bir gelişim gösterir. Bu kamalaşma denilen eğilim, omurganın geriye doğru hareketini zorlaştırır ve omurga, sırt bölgesinde öne doğru eğilmeye başlar.

Duruş bozukluğu kifozuna benzer şekilde 10 yaşlarında fark edilmeye başlar. Genellikle ağrısızdır fakat görünüş bozukluğuna neden olur. Duruş bozukluğu ile Scheuermann kifozu arasındaki fark röntgenle tanınır. Eğim 90 dereceyi geçtiğinde cerrahi tedavi gündeme gelir. Cerrahi tedavi, eğimin düzelmesini sağlar ve ilerlemesini önler.

Kırıklar

Kırık veya ezilmiş omurlar (kompresyon kırıkları) omurga eğriliğine neden olur. Hafif kırıklar genellikler belirgin bir semptoma neden olmaz.

Disk Dejenerasyonu

Omurgada, omurlar arasında yastık gibi görev yapan disklerin ilerleyen yaşla birlikte içindeki jelimsi yapının kuruması, küçülmesi genellikle kifozu kötüleştirir.  

Osteoporoz

Kemikleri inceltici bu rahatsızlığın omurların zayıflamasıyla kompresyon kırıklarına neden olma ihtimali vardır. Osteoporoz, daha çok yaş almış kadınlarda ve uzun süre kortikosteroid ilaç kullanan kişilerde ortaya çıkmaktadır.

Sendromlar

Çocuklarda kifoz, Ehlers-Danlos sendromu, Marfan sendromu gibi belirli sendromlarla bağlantılıdır.

Kanser Tedavileri

Kemoterapi ve radyasyon tedavisi sonucu zayıflayan omurlar, kompresyon kırıklarına daha yatkın hale gelebilmektedir.

Kifoz Belirtileri Nelerdir?

Kişiler semptomları farklı şekilde yaşayabilmektedir. Bununla birlikte en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Baş, vücudun geri kalanına göre öne doğru eğilir.
 • Öne eğilirken üst sırt normalden daha yüksek görünür.
 • Uyluğun arkasındaki kaslar (hamstrings) sıkıdır.
 • Hafif derecede sırt ağrısı

Nadiren, zamanla ilerlemiş bir kifozda:

 • Bacaklarda ağrı, uyuşukluk hali,
 • Nefes almada zorluk çekme,
 • Bağırsak ve mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler

Tanı Koyma Süreci

Doktorunuz, başlangıçta ayrıntılı bir tıbbi öykü almak amacıyla sorular sorar. Daha sonra, fiziki muayeneye geçer. Omurganızı yandan incelerken, belden öne doğru eğilmenizi ister ve ölçüm yapar. Bununla birlikte, reflekslerinizi ve kas gücünü kontrol etmek amacıyla nörolojik muayene yapar.

Fiziki muayene sonrası gözlemleri ve belirtileri değerlendirdikten sonra BT taraması, MRI görüntüleme, sinir testleri, kemik yoğunluğu testleri için sizi yönlendirir.

Kifoz Tedavisi

1 – Cerrahi Olmayan Tedaviler

İzlem

Doktorunuz, eğriliğin artıp kötüleşmediğini gözlemlemek amacıyla periyodik kontrollerle izlemeyi önerebilir.

Bu izlemler sayesinde, kamburluk ve ağrılar artmadığı sürece başka bir tedaviye ihtiyaç olmayabilir.

İlaç Tedavisi

Doktorunuz, periyodik kontrollere ek olarak, ağrı kesicilerle ağrı kontrolü sağlarken, eğer osteoporoz tanısı varsa, kemik güçlendirici ilaçları da kırıkları önlemek için tedaviye ekler.

Fizik Tedavi Uygulamaları

Kifoz Egsersizleri

Fizyoterapist ekibimiz duruşa bağlı kamburlukta, bel kaslarını güçlendirmek ve postürü düzeltmek amacıyla egzersiz programı düzenler. Düzenli olarak bu egzersizleri yaparak kamburluğun ilerlemesini önleyebilirsiniz.

Kifoz Korsesi

Scheuermann kifozu olan çocuklarda, kemikler büyümeye devam ederken kifoz korsesi kullanmak eğriliği tam olarak düzeltmez. Ancak korse kullanımı ile amaç, eğriliği olduğu derecede tutmak ve ameliyat gerektirecek dereceye ilerlemesini engellemektir.

Başarılı korse tedavisi için neler gereklidir?

 • Hasta hala büyürken konulan erken teşhis (Kız çocuklarında adet görmeden önce tespit edilen eğrilikler)
 • Hafif – orta dereceli Scheuermann kifozu (60-75 derece arası)
 • Omurga doktoru tarafından yapılan düzenli muayeneler
 • Hastaya özel yapılan uygun bir korse
 • Uyumlu bir hasta ve destekleyici bir aile
 • Egzersiz, dans eğitimi ve atletizmi içeren normal aktivitelere devam edilmesi ve doktor gözetiminde olmak şartıyla bu aktiviteler sırasında elektif olarak korseye ara verilmesi
 • Korsenin günde 20 saatte fazla kullanılması

En uygun düzelme için korseyi düzenli olarak kontrol etmek ve ayarlamak önemlidir. İskelet gelişimi tamamlanmadan önceki dönemde yani tedavinin son bir yılında korsenin kısmi kullanımı 12-14 saat/gün önerilir. Deformite düzelmesinin etkili ve kalıcı olabilmesi için korse kullanımı en az 18 ay devam etmelidir.

2- Cerrahi Tedaviler

Cerrahi tedavi, öncelikle büyümesini tamamlamamış ve doğuştan omurga anomalisine sahip çocuklar için önerilmektedir. Erişkinlerde ise genellikle kozmetik kaygı nedeniyle bu operasyonlar yapılmaktadır. Spinal füzyon, eğrilik derecesini azaltmak için uygulanan en yaygın yöntemdir. Bu yöntemde cerrahlar, omurga eğriliğini düzeltmek amacıyla hastaların vücutlarının bir bölgesinden alınan kemiklerin yanı sıra metal çubuklar, teller ve vidalar kullanır. Bu yöntemde amaç, omurgaya uygun bir açı vermek ve bir ya da birden fazla omuru hareketsiz, birleşmiş hale getirmektir.

Opr. Dr. M. Nuri EREL
Opr. Dr. M. Nuri EREL

Opr. Dr. Nuri EREL 1959 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olan EREL, 1997 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde "Omurga Cerrahisi" başta olmak üzere diğer tüm tıbbi çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?