Koruyucu Kardiyoloji

Koruyucu Kardiyoloji

28/03/2022

Öncelikle ailesinde bir kalp damar hastalığı varsa. Sigara içiyorsa. Yaş ilerledikçe risk oranı artıyor ama belli bir yaş limiti de yok. Kiloluysa, özellikle bel çevresi genişse. Düzensiz besleniyorsa. Kolestrolü, tansiyonu varsa. Hiçbir şey olmasa bile acaba kalp riskim var mı diye aklından geçiriyorsa mutlaka en yakın kardiyoloji uzmanına başvurmalıdır.

Hem önlenebilir hem vaktinde yakalanırsa tedavi edilebilir bir süreçten bahsetmekteyiz. Dolayısıyla bize gelen bir hastanın eğer diyabeti varsa, kalp damar hastalıklarından korunması için aynı zamanda diyabet polikliniğinin de bu hastayı takip etmesi gerekiyor. Tanı ve tedavi sürecinde polikliniğimizde hastalarımızı mutlaka diyabet desteği almaları konusunda yönlendiriyoruz. Fakat bu süreç tek elden yönetilmediği takdirde bir kopukluk yaşanıyor ve tedavi/tedavi sonrası süreçte istenilen olumlu sonuçlar alınamıyor.

Lipit metabolizması bozuklukları: Lipid bozukluğu olan hastaların normal vücut yağ (kolesterol) seviyelerini sağlamakta sorunları vardır. En sık rastlanan lipid bozuklukları; kolesterol fazlalığı, trigliserid fazlalığı, yada koruyucu kolesterol (HDL Kolesterol) düşüklüğüdür. Bu yağ seviyelerinin yüksekliği, kalp (koroner) hastalığı, felç ve perifer damar hastalıkları (bacaklardaki dolaşım sorunları) ile ilişkilidir.

Diyabet ve kalp: Damarlarda tıkanmaya yol açabilecek pek çok etken vardır ve şeker hastalığı da bunlardan biridir. Yüksek kan şekeri kalp ve damar sağlığını bozarak göz, sinir ve böbrek hasarlarına, kalp krizi ve inmeye neden olabilir. Şeker hastalarında kalp hastalığı ya da felç riski 2-5 kat daha fazladır.

Obezite ve Immobilite: Obezite, başka hastalıkların tıbbi belirtisinden kaynaklanabilir. Ancak çoğu zaman aşırı kilo, yeme alışkanlıkları ve yaşam tarzından kaynaklanır. Vücudun doğuştan özellikleri olan genetik ve genetik yatkınlık risk faktörlerini oluşturur.

İmmobiliteye bağlı kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenebilir ve tedavi edilebilir olmaları nedeniyle iyi bilinmeleri ya da uzman hekim önerilerine titizlikle uyulması çok önemlidir. Obezite nedeniyle; immobilitenin olumsuz sonuçlarına karşı genç bireylere kıyasla yaşlı bireyler daha korunmasızdır.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?