Makrodaktili

Makrodaktili

30/04/2022

Makrodaktili, kemik ve yumuşak dokunun aşırı büyümesi nedeniyle el parmaklarının anormal derecede büyük olduğu nadir bir durumdur. Doğumsal bir el anomalisidir. Bazen ayakları etkilerken, çoğu durumda elleri etkiler. Makrodaktili olan bazı çocuklarda sindaktili de görülür. Bu, iki parmağın birbirine yapışıklığı durumudur. Etkilenen parmaklar sert ve/veya kavisli olabilir. Bununla birlikte parmakta sertlik, elde karpal tünel sendromu, ağrı ve fonksiyon kaybına neden olabilir.

Makrodaktili belirtileri

Makrodaktili anomalisinde bir veya daha fazla parmak diğerlerinden çok daha büyük olur. Çoğu kişide büyük olan parmaklar el veya ayağın geri kalanıyla aynı oranda büyür. İlerleyici türde olduğunda ise, etkilenen parmaklar elin veya ayağın geri kalanından daha hızlı büyür.

Etkilenen parmaklar genellikle etkilenmemiş parmakların uzunluk ve genişliğinin yaklaşık bir buçuk katı olacaktır. Fakat ilerleyici ise, etkilenen parmaklar oldukça büyük hale gelebilir.

Nedenleri

Makrodaktilinin nedeni bilinmemektedir. Durumun, annenin hamilelik sırasında yaptığı veya yapmadığı herhangi bir şeyden kaynaklandığını gösteren bir sonuç bulunmamaktadır. Bebeklerin bu anomali ile doğması, ebeveynlerden çocuklara geçtiği anlamına gelmemektedir.

Tanı

Doktorlar, bebeklerdeki makrodaktili belirtilerini çoğunlukla doğumdan kısa bir süre sonra görmektedir. Eğer ilerleyici türdeyse önceden tespit edilemediği durumlar olmaktadır. Röntgen çekimi ve MRI görüntüleme genişlemiş dokular hakkında detaylı bilgi sağlar. Doktorlar bu testlerle yumuşak doku ve kemik tutulumunu tespit eder ve cerrahi tedaviyi planlar.

Makrodaktili tedavisi

Tedavinin amacı, eli veya ayağı mümkün olan en işlevsel haline getirmek ve en iyi görünümüne sahip olmasını sağlamaktır. Hafif vakalarda tedavi belirli aralıklarla doktor takibinden ibarettir. Daha ciddi vakalarda ise cerrahi gereklidir. Maalesef, parmakların tüm bölümleri (kemikler, tendonlar, sinirler, damarlar) normalden daha büyük olduğundan, etkilenen parmakları inceltmek ve kısaltmak için basit bir prosedür söz konusu değildir.

Eğer makrodaktili tedavisi görecek olan çocuğunuz ise, cerrahi müdahale sonrası dahi parmakların farklı görünüp, farklı hareket edeceğini, normal bir parmak gibi olmayacağını bilmekte fayda bulunmaktadır.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?