Migren

Migren

31/03/2022

Migren, nedeni tam olarak bilinmeyen daha çok genç erişkinlerin özellikle de kadınların etkilendiği bir baş ağrısı hastalığıdır. Ağrı ataklar halinde gelir. Çok şiddetli, yarım veya tüm başta, zonklayıcı karakterde, bulantı/kusmanın eşlik ettiği, ışık ve sesten rahatsızlık duyulan, işlere devam edilemeyen bir ağrı şeklindedir. 24-72 saat sürer. Bazı tiplerinde ağrıdan kısa süre önce göz önünde ışıklı, renkli şekiller görme şeklinde geçici bir belirti (aura) olabilir.

Bazı migren türlerinde farklı belirtiler de olabilir. Görme bozukluğu, bedenin bir yanında güç azlığı gibi. Bunların anlamını ilgili uzmanla tartışarak değerlendirmek uygun olacaktır.

Migren atakları için analjezik tedaviler verilir. Öncelikle parasetamol, etkili olmazsa kombine analjezikler ve triptanlar denen migrene özgü ilaçlar denenir. Ataklar çok sık ise koruyucu tedavi verilmesi gerekir. Bu gruptaki ilaçlar bazı kalp, epilepsi veya depresyon ilaçları gibi farklı hastalıklara ait ilaçlardır ve ilgili hekim hastaya en uygun tedaviyi planlar. Bunların da yetersiz olması halinde botulinum toksin uygulamaları, girişimsel tedaviler (GON blokajı) ya da monolonal antikorlar gibi aralıklı uygulanan enjeksiyonlar gibi tedaviler denenebilir.

Migren ağrı nedeniyle ciddi iş gücü kaybına yol açabilen bir hastalıktır. Tedavinin temelinde hasta-hekim ilişkisindeki uyum ve işbirliği, hastanın tedavilere gösterdiği uyum yatar.

Doç. Dr. Muhteşem GEDİZLİOĞLU
Doç. Dr. Muhteşem GEDİZLİOĞLU

Doç. Dr. Muhteşem GEDİZLİOĞLU 1954 yılında Gümüşhane'de doğdu. Nöroloji Uzmanı olan GEDİZLİOĞLU, 2019 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk annesi.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?