Miyokard Enfarktüsü

Miyokard Enfarktüsü

21/03/2022

Miyokard enfarktüsü (genellikle kalp krizi olarak adlandırılır); Kalp kasınıza kan akışının olmamasından kaynaklanan son derece tehlikeli bir durumdur. Kan akışının olmaması, birçok farklı faktör nedeniyle ortaya çıkabilir, ancak genellikle kalbinizin atardamarlarından bir veya daha fazlasındaki tıkanıklıkla ilişkilidir. Kan akışı olmazsa, etkilenen kalp kası ölmeye başlar.

Kan akışı hızlı bir şekilde eski haline getirilmezse, kalp krizi kalıcı kalp hasarına ve ölüme neden olabilir.

Kalp krizi, yaşamı tehdit eden bir acil durumdur. Sizin veya birlikte olduğunuz birinin kalp krizi geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, 112 (veya yerel acil servis telefon numaranızı) aramaktan çekinmeyin. Kalp krizinin tedavisinde zaman çok önemlidir ve birkaç dakikalık bir gecikme bile kalıcı kalp hasarına veya ölüme neden olabilir.

Kalp krizi, bazıları diğerlerinden daha yaygın olan bir takım semptomlara sahip olabilir. Erkek ve kadınların farklı kalp krizi semptomlarına sahip olma olasılıkları daha yüksek olduğu gibi, sahip olduğunuz semptomlar cinsiyetinizden de etkilenir.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?