Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik Rehabilitasyon

20/12/2022

Ortopedik Rehabilitasyon

Kas ve iskelet sistemi, kaslardan, kemiklerden, eklemlerden, bağlardan, tendonlardan ve kıkırdaktan oluşur. Ortopedik rehabilitasyon, bu yapılardan herhangi birindeki sınırlamaları düzeltmek, travma, hastalık ya da ameliyat sonrası oryantasyonu sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Amacı hastanın iskelet yapısındaki problemler nedeniyle kaybettiği vücut fonksiyonlarını eski haline getirmek ve iyileştirmektir. Rehabilitasyon, uzuvların fonksiyonunu yeniden kazanmaya, gerekliyse yardımcı cihazları dahil etmeye veya kalıcı kısıtlamaları aşmanın yollarını öğrenmeye yardımcı olmaktadır. Program sonrasında, kişinin hareket bağımsızlığını sağlaması, işine ve sevdiği şeyleri yapmaya geri dönmesi hedeflenmektedir.

Ortopedik Rehabilitasyon Programı

Ameliyat, atel, alçı, protez gibi tedavi uygulamaları aynı zamanda fizik tedavi planını da içermektedir. Doktorlar, fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistler, programı kişinin tüm koşullarını değerlendirerek hazırlamaktadır. Skolyoz gibi omurga sorunları, kırıklar, bağ yaralanmaları, spor yaralanmaları ve protez uygulamaları gibi birçok hastalık ve tedavi yönteminde ortopedik rehabilitasyon uygulanmaktadır.

Ortopedik Rehabilitasyonun Faydaları Nelerdir?

Rehabilitasyonun en büyük faydalarından biri, yapmayı sevdiğiniz şeye sağlıklı bir şekilde geri dönmektir. İyileşmenin çok önemli bir paçası olan bu program ayrıca;

  • Ağrıyı ve ağrı kesici ilaç ihtiyacını azaltır.
  • Kan pıhtılaşması riskini sınırlar ve kan dolaşımını olumlu etkiler.
  • Tekrar yaralanma riskini azaltır.

Rehabilitasyonun başarısı, uzmanların deneyimine, hastanenin olanaklarına, hastanın potansiyeline, tedaviye katkısına ve fizyoterapistle uyumuna göre değişebilmektedir.

EMOT’un Ortopedik Rehabilitasyon Yaklaşımı

EMOT ve EMOT Plus Hastaneleri, teknolojik donanımlı rehabilitasyon alanları ve alanında uzman profesyonel kadrosuyla hizmet vermektedir. Hastanenin güvenilir ortamında, doktorlar, fizik tedavi uzmanları, fizyoterapistler, hemşireler ve bakım sorumluları uyumlu bir ekip olarak çalışmaktadır. Kısa veya uzun süreli tedavi programları hastanın ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanmaktadır.  İyileşme sürecinin hızlı ve konforlu olmasını sağlamak için EMOT Ailesi sizinle birlikte çalışır.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?