Osteoporotik Kırıklar

Osteoporotik Kırıklar

21/03/2022

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz kemik kütlesinin azalması, yapısındaki mineral dengesinin bozulması ve kırılganlığının artması ile karakterize bir hastalıktır. Osteoporotik kırıklar ileri yaşta ve kadınlarda daha sık görülür.

Osteoporotik Kırıklar Nasıl oluşur? Bulguları nelerdir?

Osteoporotik kırıklar küçük travmalar (aynı seviyeden düşme) ile veya travma olmaksızın görülebilir. En çok omurga, kalça ve el bileğinde görülür. Düşme sonrası el bileğinde veya kalçada ağrı, şişlik ve şekil bozukluğu görülür. Travmadan sonra bu şikayetleri olan kişinin deneyimli bir uzman hekime başvurması gerekir. Tanıda röntgen çekilmesi yeterli olur. Bazı durumlarda bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekmektedir.

Osteoporotik Kırıklar Nasıl tedavi edilir?

El bileği kırıkları: Kırığın tipine, hastanın yaşına ve aktivite düzeyine bağlı olarak ameliyatsız (kırığın oturtulup alçı yapılması) veya ameliyatla tedavi edilir. Ancak alçı ile tedavi esnasında osteoporotik kemiklerde kırık uçlarında çökme sık görüldüğü için cerrahi tedavi tercih edilmektedir. Cerrahi tedavide 3 yöntem vardır: kırığın kapalı olarak oturtulup dıştan tellerle kırık hattının sabitlenmesi, kırık hattının açılarak kırık uçlarının oturtulup plak ve vidalarla sabitlenmesi veya kırık hattının altından ve üstünden koyulan çivilere takılan barlar ile vücut dışından kırığın sabitlenmesi.

Kalça kırıkları: Cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir. Cerrahi tedavinin şeklini belirlemekte kırığın yeri, hastanın yaşı ve aktivite düzeyi önemlidir. Kırık uçları kapalı veya açık olarak yerine oturtulup çivi ve vidalar ile sabitlenebileceği gibi kalça ekleminin hareketli kısmı değiştirilerek yapay bir eklem oluşturan protez de uygulanabilir.

Ne gibi sorunlar oluşur?

Osteoporotik kırıklar sonrası kaynamama ve yanlış kaynama sık görülür. Bu nedenle deneyimli merkezlerde tedavi edilmelilerdir . Ayrıca bu hastaların kırık sonrası görülen damar tıkanıklığı gibi sebeplerle %15-20 si kaybedilmektedir.

Uzm. Dr. Kubilay EROL
Uzm. Dr. Kubilay EROL

Uzm. Dr. Kubilay EROL 1989 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan EROL, 2021 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?