Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

21/03/2022

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir?

Osteoporoz genel olarak kemik kırılganlığındaki artışa bağlı olarak halk arasında kemik erimesi olarak da bilinmektedir. Günümüz iskelet sistemi hastalıkları içerisinde en yaygın olanıdır. Ne yazık ki son ana kadar bulgu vermeyebilir.

Kimler risk altındadır?

Altmış beş yaş üzeri bayanlarda %20-30 erkelerde ise %10-20 arasında görülmektedir. Bayanlarda daha sık olarak menapoz sonrası görülürken, erkek hastalarda daha çok yaşlanmaya bağlı görülür. Bununla birlikte bazı hastalıklar ve uzun süreli ilaç kullanımları da kemik erimesine yol açabilir.

Kemik erimesi nelere yol açabilir?

Bel omurlarındaki küçük çökme kırklarına bağlı ortaya çıkan bel ağrıları ilk bulgular olabilir. Bununla birlikte düşük enerjili yaralanmalar sonrasında özellikle kalça ve el bileği kırıkları görülebilir. İleri yaşlarda oluşan bu kırık tipleri hastaların yaşam konforlarını azaltacağı gibi kalıcı sakatlıklar ve bakım zorluklarını beraberinde getirebilir. Bu nedenle osteoporozun önlenmesi, erken tanısı ve tedavisi önemlidir.

Nasıl önlenilebilir?   

Hayatın ilk dönemlerinden başlayarak düzenli sağlık kontrolleri, uygun beslenme ve uygun hareketlilik tedavinin en önemli basamağı olan hastalığın önlenmesinde oldukça önemlidir.

Nasıl tedavi edilir?

Klinik bulgular ile birlikte kemik yoğunluğu ölçümleri sonrasında elde edilen değerler toplum verileri ile karşılaştırılarak sonuçlara göre tedavi başlanmaktadır. Hastalar bu şekilde kırık riskleri ve önleyici tedaviler konusunda bilgilendirilir ve gereken ilaç tedavileri başlanabilir.

Kemik erimesine bağlı kırık oluştuğunda ne yapmak gerekir?

Kemik erimesine bağlı gelişen kırıklarda ise tedavi kırık tipine, yerleşim bölgesine, yer değiştirmesine, hastanın fonksiyonel durumuna göre doktor kontrolü sonrasında karar verilmektedir.

Doç. Dr. Tahir Sadık SÜGÜN
Doç. Dr. Tahir Sadık SÜGÜN

Doç. Dr. Tahir Sadık SÜGÜN 1974 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan SÜGÜN, 2008 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?