Patellofemoral Ağrı Sendromu (Pfas) – Ön Diz Ağrısı

Patellofemoral Ağrı Sendromu (Pfas) – Ön Diz Ağrısı

21/03/2022

Patellofemoral Ağrı Sendromu (Pfas) – Ön Diz Ağrısı

Ön diz ağrısı diz kapağı ve çevresindeki yumuşak dokuda hissedilen yaygın diz ağrısı ile karakterizedir. Genellikle merdiven inme/çıkma, dizler bükülü pozisyonda uzun süreli oturma, bacak bacak üzerine atma, çökme veya çömelme gibi aktivitelerde yani diz eklemine yük bindiren aktivitelerde şiddeti artan; diz kapağı çevresinde ve arkasında ağrı yaratan bir sendromdur.

Ön diz ağrısı nedenleri?

Birçok farklı nedenle oluşabilir. Ancak en sık diz kapağının anatomik hizasının bozulmasına, diz ekleminin aşırı kullanımı ve yüklenilmesine, kalça ve diz çevresi kaslarının güçsüzlük ve/veya gerginliklerine, ayak tabanının içe ya da dışa basmasına bağlı oluşabilmektedir.

Tedavisinde neler yapılmalı?

Öncelikle ortopedist ya da fizik tedavi hekimi tarafında uygun görülen medikal(ilaç) tedavisi ağrının azalmasında yardımcı olmakla birlikte Ön Diz Ağrısına yol açan nedenlerin bulunması ve tedavisi için mutlaka bir fizyoterapist tarafından değerlendirilip hastaya özel fizik tedavi programı planlanmalıdır.

Fizik Tedavi içeriği nelerdir?

  • Semptomatik olarak ağrının azaltılması önemlidir. Bu nedenle ilaç tedavisinin yanında elektrofiziksel ajan uygulamaları(TENS, US, Sıcak-soğuk uygulamaları vs…) ve diz kapağının mobilizasyonu(patellar mobilizasyon)
  • Ön diz ağrısına yol açan nedenler değerlendirilip hastaya özel kuvvetlendirme ve germe egzersizlerinin düzenlenmesi
  • Ayağın artmış içe veya dışa basma problemleri değerlendirilip uygun ayak ortez desteği seçimi

Bantlama: Rijid ya da Kinezyobant ile diz kapağı desteklenerek ağrının azaltılıp kas dengesini kazanmaya yardımcı olunmaktadır.

Uzm. Dr. Kayra BARUT
Uzm. Dr. Kayra BARUT

Uzm. Dr. Kayra BARUT 1987 yılında Aydın'da doğdu. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olan BARUT, 2022 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?