Perthes Hastalığı

Perthes Hastalığı

22/03/2022

Perthes hastalığı 1910 yılında Leg, Calve ve Perthes adında üç ayrı cerrah tarafından tanımlanmıştır. Çocukluk çağında femur başı büyüme kıkırdağının kanla beslenmesinin geçici olarak bozulması sonrasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanlanma bozukuğu sonrasında femurun baş kısmındaki kemiğin canlılığını yitirmesi ile avasküler nekroz oluşur.

Canlılığını yitiren kemik vücut tarafından bu bölgeden uzaklaştırılarak yeni kemik yapım süreci başlar. Nekroz sahası femur başının bir kısmını ya da tamamını tutabilir. Bu durum femur başında çökmeye ve yuvarlaklığının bozulmasına neden olur. Perthes hastalığının nedeni tam olarak olarak bilinmemekle birlikte büyüme sırasında kalça eklemindeki kan akımındaki bozulma sorumlu tutulmaktadır. 4-10 yaş arası erkek çocuklarda daha fazla görülür. Klinik olarak çocuklarda birkaç hafta önce başlayan topallama ve kalça ile diz bölgesine yansıyan ağrı ve hareket kısıtlılığı vardır.

Ağrılı dönemlerde ağrılı taraf üzerine daha az basarak yürürler. Kalça hareketleri kısıtlanarak ilerleyen zamanlarda kas kontraktürü denilen kasılmalar ve ekstremite kısalığı oluşabilir. Geç dönemde kalçada osteoartrit dediğimiz kalıcı hasar oluşabilir. Tedavisinde hastalık geçinceye kadar üzerine yük vermemek önemlidir. Hastalığın süresi 2 ile 3 yıl arasında devam edeceği için şikayetlerin arttığı dönemlerde kalçayı dinlendirmek gereklidir. Hastalığın evresine göre bazen atel kullandırarak yükten kurtarmak uygun olabilir. İlerleyen zamanlarda femur başında ileri derecede bozulmaya bağlı eklemde uyumsuzluk oluşursa eklemi daha uyumlu hale getirici ameliyatlar gerekebilir. Bu operasyonların amacı hastalığın olumsuz etkilerini geciktirmektir. Hastaların bir kısmında kırklı yaşlardan sonra kalçada kireçlenme görülebilir ve şikayetlerin giderilmesi için protez ameliyatı gerekebilir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?