Pigmente Villonoduller Sinovit

Pigmente Villonoduller Sinovit

21/03/2022

Pigmente Villonoduller Sinovit Nedir?

Pigmente villonoduller sinovit (PVNS), eklemleri ve tendonları (kas kirişlerini) kaplayan ince doku tabakası olan sinovyumun kalınlaşmasına ve aşırı büyümesine neden olan bir durumdur.

Sinovyum nedir?

Sağlıklı bir eklemde sinovyum, kıkırdağı yağlayan ve harekete yardımcı olan az miktarda sıvı üretir.

Sikayetler nelerdir?

PVNS’de sinovyum ekstra sıvı üretir, bu da eklemde şişmeye ve hareketi çok ağrılı hale getirir. Bu aşırı büyüme kanser değildir ve vücudun diğer bölgelerine yayılmaz (metastaz yapmaz) fakat ilerleyici bir hastalıktır. Yavaş yavaş kötüleşir ve kemik hasarına ve eklem iltihabına/kireçlenmeye yol açabilir.

En çok kimlerde görülür?

Genellikle dizi etkiler, ancak diğer eklemleri de tutabilir. PVNS tipik olarak sadece bir eklem içerir. Her yaştan insanı etkileyebilir, ancak en sık 20 ila 50 yaş arasındaki genç erişkinlerde görülür.

Kaç çeşit PVNS vardır?

PVNS’nin iki biçimi vardır – bölgesel (lokal) ve yaygın (diffüz).

PVNS’nin nedeni bilinmemektedir. PVNS ile ilişkili genetik değişiklikler tanımlanmıştır, ancak şu anda genetik bir nedene ilişkin kanıtlar net değildir.

Lokalize PVNS semptomları nelerdir?

 Etkilenen eklemde ağrı ve şişmeye neden olur. Şişlik oldukça önemli olabilir. Diğer belirtiler eklemde kilitlenme, takılma ve dengesizliği içerebilir. Diffüz PVNS’de, eklem ağrısı, şişme ve sertlik dahil olmak üzere genellikle kademeli bir başlangıç vardır.

Tek şikayet sebebi kilitlenme takılma mıdır?

Hayır. Bazen hastalar, eklem boşluğunda kan toplanması (hemartroz) ile başvurabilirler. Bu, etkilenen eklemde minimal veya hatta travma olmadan bile ortaya çıkabilir.

Nasıl tanı konulur?

Tanı için fizik muayene ve görüntüleme çalışmaları gerekli olacaktır.

Nasıl tedavi edilir?

 PVNS sağlıklı kemiğe hasar verdiğinden ve büyük bir boyuta büyüyebildiğinden, tedavi genellikle kitlenin çıkarılması için ameliyatı içerir. Doktorunuz sizinle çeşitli tedavi seçeneklerini tartışacaktır.

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK
Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK 1983 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜNTÜRK, 2009 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?