Polidaktili (Fazla veya Çoklu Parmak)

Polidaktili (Fazla veya Çoklu Parmak)

24/06/2022

Nedir?

Polidaktili elde fazladan parmak olmasıdır. Bir veya birden fazla olabilir. Bu fazla parmaklar sadece işlevsiz bir çıkıntıdan ibaret olabileceği gibi tam gelişmiş bir parmak şeklinde de olabilir. Fazla parmak genellikle başparmak yada serçe parmak tarafında olur fakat nadiren aradaki parmaklardan birinde de polidaktili görülebilir.

Neden olur?

Ailesel genetik geçiş sebep olabileceği gibi farklı tıbbi sendromların parçası da olabilmektedir Çoğunlukla sebep tıbbi olarak saptanamamaktadır. Polidaktili, sindaktili (yapışık parmak) gibi farklı doğumsal el anomalileri ile beraber de görülebilmektedir.

Tanı ve tedavi süreci nasıldır?

Tedavisi cerrahi olarak fazla parmakların alınmasıdır. Fakat özellikle fazla olan parmağın normal parmak ile paylaştığı ortak yapıların iyi değerlendirilmesi önemlidir. Alınan parmak sonrası geride kalan dokular normale yakın bir parmak elde edilmesi için onarılır. Bu ortak yapılar kemik, tendon, eklem, bağ, tırnak gibi kısımları içerebilir. Çocuğunuzun muayenesi bir el cerrahınca detaylı olarak yapılmalıdır fakat tüm doğumsal anomalilerde eşlik eden başka anomaliler olabileceğini akılda tutmak ve bir çocuk hastalıkları uzmanınca detaylı olarak değerlendirilmesini sağlamak da oldukça önemlidir. Muayene sonrası kemiklerin durumunu görmek için röntgen çekilmesi gerekecektir. Tedavi planlaması her çocuğun kendine özeldir dolayısıyla el cerrahınız size özel tedavi planını yapacaktır. Fakat genel hatlarıyla düzeltici ameliyatlar genellikle 1 yaş civarında başlar. Tıbbi durum farkları nedeniyle deformite oluşma eğilimi varsa ameliyat daha erkene çekilebilir. Özellikle eşlik eden diğer anomaliler de varsa birden fazla seans gerekebilir. Ek olarak çocuk büyüme ve gelişmesine paralel olarak şekil bozuklukları oluşur ise tekrar ameliyat gerekebilir.

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK
Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK 1983 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜNTÜRK, 2009 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?