Sessiz İskemi (Sessiz Myokart Hasarı)

Sessiz İskemi (Sessiz Myokart Hasarı)

28/03/2022

Kalp damarlarında darlık varsa kalp fazla çalışması gerektiğinde yani efor yapıldığında, strese girildiğinde zorlanır fakat kişi bunun belirtisini fark etmez. Kişi eğer ağrı olduğunda eforu sonlandırır ve kalbini dinlendirirse kalp zora girmeden kriz oluşmadan önlenmiş olur. Belirti vermeyen sessiz iskemi kişi istirahate geçmediği için spor yapmaya ve kalbi zorlamaya devam ederse bunun sonucunda kalp krizi riskinin oluşmasına zemin hazırlar. Sessiz iskemide durum çok daha önemlidir ve kişinin kalp krizi geçirme, hayatını kaybetme ihtimali daha fazladır.

Kalp krizi türlerinin önüne geçmek ve aynı zamanda sağlık bir yaşantıya devam etmek için; Doymuş yağ ve kolesterolden fakir olan sebze, meyve ve lifli gıdalardan zengin beslenme tipi benimsenmelidir. Başvuran hastalarımıza diyet polikliniğimizde gerekli muayene ve tetkikler yapılarak bu yönde detaylı muayane ve tedavi sonrası hizmet veriyoruz.

Tansiyonun yükselmesine yol açan tuz günde sadece 5-6 gr’la sınırlandırılmalıdır. Yüksek tansiyon, kolesterol ve kan glukoz değerlerinin kalp sağlığı üzerinde çok önemlidir. Birinci derece akrabalarında bu tür hastalıklar olanların, check up kontrollerinden geçmesi (mümkünse 30 yaşından itibaren) ve alınması gereken önlemlere maksimum özen göstermeleri gerekir.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?