Severe Hastalığı (Çocuklarda Topuk Ağrısı)

Severe Hastalığı (Çocuklarda Topuk Ağrısı)

21/03/2022

Topuk kemiğinin (kalkaneus) arka ve alt kısmındaki büyüme kıkırdağının (apofiz) tekrarlayan travmalara bağlı kan dolaşımının bozulması ve iltihaplanması sonucu çocukluk ve ergenlik döneminde topuk ağrısına neden olan bir hastalıktır. Çocuklarda topuk ağrısının en sık nedenidir.

Severe Hastalığı Nasıl oluşur?

Topuk kemiğindeki büyüme kıkırdağı, baldır kaslarının kirişi olan aşil tedonunun yapışma bölgesidir. Tekrarlayan koşma ve zıplama hareketleri bu bölgede çekmeye ve küçük travmalara neden olarak ağrı ve iltihaplanmaya yol açar. 8-15 yaş arası aktif, atletik ve erkek çocuklarda daha sık görülür.

Klinik bulgular ve tanı

Sportif aktiviteler sonrası topuk kemiğinin arka alt kısmında ağrı oluşur ve topallamaya neden olabilir. Genelde şişlik ve kızarıklık görülmez. Tanıda hastadan alınan hikaye, muayene ve röntgende topuk kemiğinin büyüme kıkırdağında düzensizleşme, parçalanma, sertleşme görülmesi yeterlidir. Diğer hastalıklardan ayırmak için nadiren manyetik rezonans (MR) görüntülemesi gerekir.

Severe Hastalığı Nasıl tedavi edilir?

Egzersiz ve sportif aktiviteler sınırlandırılır. Topuk kısmı yumuşak olan ve topuğu hafif yükselten tabanlıklar kullanılır. Aşil kirişini germe ve güçlendirme için fizik tedavi başlanır. Ağrıyı gidermek için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Çocuk büyüyüp topuk kemiğinin büyüme kıkırdağı kapandığında şikayetler tamamen geçer. Severe hastalığı erişkin dönemde tekrarlamaz.

Uzm. Dr. Kubilay EROL
Uzm. Dr. Kubilay EROL

Uzm. Dr. Kubilay EROL 1989 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan EROL, 2021 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?