Sindaktili (Yapışık Parmaklar)

Sindaktili (Yapışık Parmaklar)

30/04/2022

Nedir?

Sindaktili en sık görülen doğumsal el anomalisidir. Gelişim sırasında parmakların uygun şekilde ayrılamamasına bağlı olarak iki veya daha fazla parmağın birleşik olması durumunu tarif eder. Basit ve kompleks olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Basit tipte her parmağın kendi kemiği ayrı olarak mevcuttur fakat cilt ve yumuşak dokuları ayrılmamıştır. Eğer cilt parmak kökünden ucuna kadar birleşik ise tam / komplet, parmak ucuna kadar ulaşmayan daha düşük dereceli anomali varlığında kısmi / inkomplet olarak sınıflanır. Sadece parmak aralarında perde ile de karşımıza çıkabilir. Kompleks tipte ise kemik yapıda da birleşik olan kısımlar vardır. Yapışık görünen parmakların tendon, sinir ve damarlarında da ortak kullanım veya deformiteler olabilir.


Neden olur?

Konjenital (doğumsal) el anomalileri üst ekstremitelerin (uzuvların) oluştuğu gebeliğin erken dönemlerinde oluşur. Pek çok farklı çeşit doğumsal anomali olmakla birlikte sindaktili durumunda ayrılma eksikliği ön plandadır. Ailesel genetik geçiş sebep olabileceği gibi farklı tıbbi sendromların parçası da olabilmektedir (örn. Apert sendromu, Poland sendromu). Fakat çoğunlukla sebep tıbbi olarak saptanamamaktadır.

Tanı ve tedavi süreci nasıldır?

Tedavisi cerrahi olarak parmakların ayrılmasıdır. Fakat asıl önemli kısım zamanlama, hangi parmakların ayrılacağı, kaç seansta ayırma yapılacağı gibi detaylar ile tedavinin planlanmasıdır. Bu planlama için öncelikle doğru tanı önemlidir. Çocuğunuzun muayenesi bir el cerrahınca detaylı olarak yapılmalıdır fakat tüm doğumsal anomalilerde eşlik eden başka anomaliler olabileceğini akılda tutmak ve bir çocuk hastalıkları uzmanınca detaylı olarak değerlendirilmesini sağlamak da oldukça önemlidir. Muayene sonrası kemiklerin durumunu görmek için röntgen çekilmesi gerekecektir. Tedavi planlaması her çocuğun kendine özeldir dolayısıyla el cerrahınız size özel tedavi planını yapacaktır. Fakat genel hatlarıyla düzeltici ameliyatlar genellikle 1 yaş civarında başlar. Arasında uzunluk farkı olan parmaklardaki ameliyatlar deformite oluşma eğilimi varsa daha erkene çekilebilir. Çoklu parmak sindaktililerde birden fazla seansta ayırma gerekebilir. Ek olarak çocuk büyüme ve gelişmesine paralel olarak yeni yapışıklıklar ve şekil bozuklukları oluşur ise tekrar ameliyat gerekebilir.

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK
Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK 1983 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜNTÜRK, 2009 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?