Skolyoz ve Yüzme

Skolyoz ve Yüzme

06/04/2022

Son dönemlerde, Skolyoz tedavisi ile ilgili Scroth yöntemi dışında yüzme sporunun da uygulanabileceği düşüncesi doğru bilinen yanlışlar arasındadır.

Peki yüzme skolyoza iyi gelir mi? Skolyozu geçirir mi?

Bu konu ile ilgili 2015 ve 2020 yıllarında yapılan çalışmalar, skolyoz tedavisinde yüzmenin olumlu yönde kayda değer bir etkisinin bulunmadığını göstermiştir.

* 2015 yılında İtalya’da yapılan çalışmalarda , yüzmenin skolyozu olumsuz etkilediği ve torakal (göğüs) bölge açılarını arttırdığı gözlemlenmiştir. (Fabio Zaina et al. J Pediatr. 2015 Jan.)

* 2020 yılında ise Türkiye’de yapılan çalışmalarda 1 yıl boyunca yüzme sporu ile ilgilen skolyozlu bireylerin, ana torasik(göğüs) eğriliğinde, ana lumbal(bel) eğriliğinde ve torosik kifoz(kamburluk) derecelerinde artma gözlemlenirken ; lumbal lordoz(bel çukuru) açısında herhangi bir fark gözlemlenmemiştir.

Skolyozlu birey ne kadar ve nasıl yüzmeli ?

Yüzmenin bir tedavi yönteminden ziyade spor olarak yapılması skolyozlu hastalar için sakınca teşkil etmez. Doktora danışarak belirli aralıklar yapılan yüzme sporu bireyi sağlıklı ve zinde tutmaya yardımcı olur.

Uzm. Dr. Kayra BARUT
Uzm. Dr. Kayra BARUT

Uzm. Dr. Kayra BARUT 1987 yılında Aydın'da doğdu. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olan BARUT, 2022 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?