Skolyoz

Skolyoz

21/03/2022

Skolyoz Nedir?

Skolyoz, omurganın önden ya da arkadan bakıldığında görülebilen, “S” veya “C” biçiminde yanlara doğru kıvrlmasıdır. Bunun sonucunda omurga döner, bir omuz ve bir kalça diğerinden yüksek görünür. Sırtta asimetrik çıkıntı oluşur. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz) veya düz sırt (lordoskolyoz) şeklinde de oluşabilir.

Neden Oluşur? Ne Zaman Ortaya Çıkar?

En sık görülen çeşidi daha önce düzgün olan bir omurgada, bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkan (idiopatik) skolyozdur. Sıklıkla gelişme çağında (10-17 yaş arası) görülür. Bunun yanı sıra yine sıklıkla karşılaşılan bir diğer skolyoz ise, anne karnındaki etmenler nedeniyle ortaya çıkan ve doğuştan itibaren bulgu veren doğumsal (konjenital) skolyozlardır. Annenin gebelik sırasında geçirdiği rahatsızlıklara ve genetik hastalıklara bağlıdır. Spastik çocuklarda görülebilmektedir. Sağlıklı doğmuş çocuklarda, sonradan gelişen Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak kasların felci sonucunda oluşabilir.

Nasıl İlerler?

Skolyoz büyümenin devam ettiği buluğ çağı boyunca hızlı bir ilerleme gösterir. İskelet gelişiminin tamamlanıp büyümenin durduğu yaşlarda ilerleme teorik olarak durur. İleri derecedeki eğrilikler erişkin yaşlarda oldukça az olmasına karşı ilerleme gösterebilirler.

Ne Zaman Skolyozdan Şüphelenilmelidir?

  • Omurganın yana doğru eğriliği,
  • Bir omuzun yüksekte kalması,
  • Omuz ve kalçaların simetrik durmaması,
  •  Bel girintilerinde asimetri şeklinde bir duruş bozukluğu oluşması,
  • Sırtın bir tarafında çıkıntı oluşması.

Durumlarında skolyozdan şüphelenilmelidir.

Tanı

Hastalığın tanısı farklı pozisyonlarda omurga röntgenleri çekilerek konur. İleri inceleme olarak da MR ve BT çekilmesi gereklidir.

Tedavi

Günümüzde halen, skolyozu ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Skolyoz 80°’lik açıya kadar hastalık olarak değil estetik (fiziki görünüm) bozukluğu olarak kendini gösterir. Yani bu derecelere kadar çocuk için yaşamsal bir tehdit oluşturmaz. Tedavi estetiği düzeltme amaçlıdır ve ailenin isteğine bağlıdır. Ancak 80°’nin üzerine ilerleyen skolyozlarda hastada baş gösterebilecek eğrilikten kaynaklanan akciğer hastalıkları, solunum sıkıntısı ve organ sıkışmaları artık hastalığın kişinin yaşamsal faaliyetlerini tehdit etmeye başlamasıyla sonuçlanır. Bu durumlarda tedavi (cerrahi-ameliyat) zorunludur. Skolyozun cerrahi tedavisi özünde; var olan ve kabul edilemez varsayılan bir deformitenin, (hastalığın-skolyoz) kabul edilebilir varsayılan başka bir deformiteye (hastalığa-ankilozan spondilit) çevrilmesidir. Tedavi, eğriliğin miktarına ve kemik büyümesinin hangi aşamada olduğuna göre belirlenir. Tedavi, erken başlandığı ölçüde başarılı olur. Hekiminiz egzersiz, korse kullanımı, ameliyat veya bu tedavilerinden birini ya da bir kaçını kullanmanızı tavsiye edebilir. 20 dereceden az olan Skolyozlar için tedaviye gerek yoktur, fakat 6 aylık aralarla gidişatın izlenmesi gerekir. Gövde kaslarını kuvvetlendirici egzersizler, eğriliğin artmasını önlemede yeterli olabilir. 20 ila 40 derece arasındaki omurga eğrilikleri, korse kullanımı ve egzersizler ile kontrol altında tutulabilir. Korse ile omurga asimetrik basınçlara karşı desteklenir ve hasta büyüdükçe, vücuda uyum sağlayacak şekilde modifiye edilebilir. Korsenin, geç ergenlik döneminde, kemik büyümesi durana kadar kullanılması gerekir. Korse skolyozu engellemez, ilerleme hızını yavaşlatabilir. Etkisi kesin değildir. Çocukta cilt lezyonlarına ve ergenlikte kullanımına bağlı olarak psikolojik travma yaratma riski yüksektir.

Opr. Dr. M. Nuri EREL
Opr. Dr. M. Nuri EREL

Opr. Dr. Nuri EREL 1959 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olan EREL, 1997 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde "Omurga Cerrahisi" başta olmak üzere diğer tüm tıbbi çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?