SLAC (Bağ Yaralanmasına Bağlı İlerleyici Çökme)

SLAC (Bağ Yaralanmasına Bağlı İlerleyici Çökme)

30/04/2022

El bileğindeki karpal kemikleri bir arada tutan bağlar vardır. Skafoid ve lunatum kemiğini bir arada tutan bağa skafolunat bağ denir. El bileği travmaları sonrası bu bağ hasar gördüğünde, skafoid ve lunatum kemiği arasında normalde olması gerekenden fazla açıklık oluşur. Tedavide skafolunat bağı mutlaka onarmalı ve açıklık normal sınırlara getirilmelidir. Tedavi edilmeyen hastalarda zaman içerisinde geçmeyen el bileği ağrısı, karpal kemikler arasında ve el bileği ekleminde yaygın kireçlenme yaşanır. Bu durum SLAC (Scapholunate Advanced Collaps) yani, bağ yaralanmasına bağlı ilerleyici çökme olarak tanımlanmaktadır.

Belirtiler

Hissedilen ağrı yaygındır ve yoğun kullanımla şiddetlenmektedir. Bazen, hareket sırasında bir gıcırtı hissi söz konusudur. Genellikle bilekte esneklik kaybı yaşanır ve kavrama gücü zayıflar. Hastalar bir şey taşımakta zorlanırlar. Sonuç olarak, SLAC yani bağ yaralanmasına bağlı ilerleyici çökmenin en yaygın belirtisi ağrıdır.

Tanı

SLAC tanısı koyulurken hastanın muayenesi sırasında tıbbi özgeçmişin detaylarıyla öğrenilmesi önemlidir. Yapılan araştırmalarda, hastaların çoğunun geçmişte ellerinin üzerine düştüklerini belirttikleri görülmüştür. El bileği röntgeni ve skafolunat bağı değerlendirmek için manyetik rezonans görüntüleme gerekir. Bazı durumlarda el bileği tomografisi de tanı koymada yardımcı olur.

SLAC tedavisi

SLAC tedavisi hastalığın evresine göre değişmektedir. Erken evrelerde genellikle ağrı kesici ilaçlar ve el bileği splintininin yanı sıra, enjeksiyonlar da faydalı olmaktadır. Hastanın yaşamı ve mesleği gibi faktörler değerlendirilir ve skafoid kemiği cerrahi olarak stabilize edilir. İleri evrelerde ise kurtarıcı cerrahi girişimler söz konusudur. Karpal kemikler arası eklemlerin, ilk sıra karpal kemiklerin çıkarılması ve el bileği ekleminin dondurulması tedavi seçenekleridir. İyileşme sürecinde fizik tedavi uygulamaları ameliyat sonrası kısa ve uzun vadeli takipte önemli bir adımdır. Son olarak, SLAC tedavisi, hasta, doktor ve bakıma dahil olan fizik tedavi uzmanları arasında ve profesyoneller arasında güçlü bir iletişim gerektirir.

Uzm. Dr. Kubilay EROL
Uzm. Dr. Kubilay EROL

Uzm. Dr. Kubilay EROL 1989 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan EROL, 2021 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?