Skafoid Kaynamamaya Bağlı İlerleyici Çökme (SNAC)

Skafoid Kaynamamaya Bağlı İlerleyici Çökme (SNAC)

30/04/2022

El bileğinde iki sıra halinde dizilmiş sekiz adet kemik (karpal kemikler) bulunur. Skafoid kemiği bu kemiklerden birisidir. El bileği eklemi ve karpal kemiklerin uyum içinde hareket etmesi için skafoid kemiği çok önemlidir. El bileği travmaları sonucu karpal kemikler içerisinde en sık skafoid kemikte kırık görülür. Kırık genellikle açık el üzerine düşme sonucu oluşur.


Skafoid kırığı olan hastada erken dönemde enfiye çukuru ve el bileğinde ağrı ve ödem oluşur. Ancak el bileğinde deformite görülmez. Bulgular zaman içerisinde azalır. Çekilen röntgenlerde el bileğininin pozisyonuna bağlı olarak kırık görülmeyebilir. Bu nedenle skafoid kemiği kırıklarının tanısında gecikmeler sık görülür.


Skafoid kırığı mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen skafoid kırıkları genellikle kaynamaz. Kaynamayan skafoid kemiği ilerleyen dönemde el bileğinin kireçlenmesine neden olur. Bu durum SNAC (scaphoıd nonunıon advanced collaps) olarak isimlendirilir.


SNAC tanısı muayene ve çekilen röntgenlerle koyulur. Gerekli durumlar da tanı ve evreleme için bilgisayarlı tomografi ve manyatik rezonans görüntüleme kullanılır.


SNAC tedavisi hastalığın evresine göre değişmektedir. Erken evrelerde ön sıra karpal kemikler yerine getirilip uygun pozisyonda sabitlenirken. İleri evrelerde hastanın yaşına ve fiziksel aktivite düzeyine bağlı olarak karpal kemikler arası eklemlerin dondurulması, ön sıra karpal kemiklerin çıkarılması ve el bileği ekleminin dondurulması tedavi seçenekleridir.

Uzm. Dr. Kubilay EROL
Uzm. Dr. Kubilay EROL

Uzm. Dr. Kubilay EROL 1989 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan EROL, 2021 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?