Tenisçi Dirseği

Tenisçi Dirseği

22/03/2022

Tenisçi Dirseği Nedir?

Dirseğin dış kısmına yapışan kas liflerinin infilamasyonu ile seyreder. Bu kaslar bilek ve parmakların kaldırılmasını sağlamaktadır. Ağrı, kasın kemiğe yapıştığı yerde veya kas boyunca hissedilmektedir. Genellikle kolun ağır aktiviteleri sonrası ağrı belirginleşir. Ev hanımlarında ütü yapma, yer silme gibi aktivitelerle başlayabilir. Ağır hastalarda elin kavrama gücünde azalma ve hafif objelerin bile kaldırılmasında zorluk başlar. Tenis oynayan kişilerin uygunsuz teknik ile oynamaları halinde bu hastalığa yakalanmaları nedeniyle hastalık “tenisçi dirseği” olarak bilinmektedir. ‘’Golfçü dirseği’’ ise bunun tam tersi dirseğin iç kısmında görülür.

Tenisçi Dirseği Neden oluşur?

Kolun günlük kullanımı veya bu alana gelen bir yaralanma, kas yapışma yerinde stres artışına ve hasara yol açar. Dirsekte belirtiler başlar. Genellikle bu problem el bileği ve kol aktivitesi fazla olan ya da avuç içi yere bakacak şekilde ağır cisim kaldıran kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık otuzlu kırklı yaşlarda sık görülmektedir.

Tenisçi Dirseğinin Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Ağrının en yoğun olduğu yer, dirseğin dış kısmında lateral epikondil olarak bilinen kemik çıkıntı üzerindedir. Burası basmakla ağrılıdır. Kavrama sırasında rahatsızlık hissi artar. Ciddi vakalarda dirseğin her hareketi ağrı yaratır.

Tenisçi Dirseği Nasıl tedavi edilir?

Ağrıya yol açan aktivitelerin ve avuç içi yere bakan tarzda ağır cisim kaldırmanın azaltılması gereklidir. Bazen dirsek üzerine sarılan bir bant yardımıyla, yaralanan kasların iyileşme sırasında korunmaları sağlanır. Bazı olgularda el bileği splinti (istirahat ateli) aynı amaç için kullanılmaktadır. Ağızdan antienflamatuar ilaç tedavisi yapılır. Uzun süreli ciddi olgularda, ağrılı yere iğne yapılabilir ancak genellikle geçici çözüm sağlar. El cerrahınızın veya fizyoterapistinizin önerdiği germe egzersizleri kasın iyileşmesine yardımcı olur. Hastalık iyileşme yoluna girdikçe normal aktivitelere yavaşça dönülebilir. Eğer ilaç ve fizik tedaviye yanıt alınamazsa cerrahi tedavi önerilir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?