Tetik Nokta Enjeksiyonu

Tetik Nokta Enjeksiyonu

09/02/2023

Tetik nokta enjeksiyonu, özellikle boyun, omuz, kollar, bacaklar ve beldeki miyofasyal ağrıyı hafifletmek amacıyla uygulanmaktadır. Miyofasyal ağrı ve hassasiyet, tipik olarak bir veya daha fazla tetik noktadan kaynaklanır. Tetik noktalar, kaslarda yer alan ve dokunmaya ya da baskıya duyarlı olan ağrılı düğümlerdir. Akut travmadan sonra veya kas liflerinde strese yol açan tekrarlayan mikro travmalar sonucu oluşabilirler. Kas liflerinin kasılarak sıkışmasına neden olur. Dokunulduğunda, kaslardaki küçük tümsekler, nodüller veya düğümler gibi hissedilir. Tetik noktalar ağrı ve hassasiyetle birlikte tutukluğa ve hareket kısıtlılığına neden olur. Uzun süren ağrılar ve tutukluklar kişinin yaşamını olumsuz olarak etkiler. 

Tetik nokta enjeksiyonu ne zaman gereklidir?

Ağrı kesici ilaçlar, ısı ve masaj terapisi, miyofasyal gevşetme gibi fizik tedavi uygulamaları ve diğer tedavilerle tetik nokta ağrıları düzelmediyse tetik nokta enjeksiyonu uygulanır. Bununla birlikte tüm tedavi yöntemlerinin birlikte kullanılması da söz konusudur. Uzmanlar genellikle fizik tedavi ve germe egzersizlerinin yanı sıra tetik nokta enjeksiyonları da kullanır.

Bu strateji, yoğun ağrı nedeniyle fizik tedavi veya esneme yapamayan kişilerde ağrıyı azaltmak için yararlıdır. Uzmanlar, tedavi programının başlangıcında bir tetik nokta enjeksiyonu ile ağrı kontrolü ve rahatlama sağladıktan sonra egzersiz ve diğer uygulamaları başlatır. Sonuç olarak çoğu durumda tetik nokta enjeksiyonu, fizik tedavinin daha etkili hale getirmektedir. 

Tetik noktası enjeksiyonu prosedürü nasıldır?

Sağlık uzmanları tetik noktaları tespit ettikten sonra cildi temizleyerek şırıngaya bağlı iğneyi tetik noktasına batırır ve çıkarır. Ritmik olarak bu hareketi tekrarlar ve kas seğirmesi durana kadar devam eder. Tetik nokta enjeksiyonları, ağrı kesici özelliğinin yanında, hangi kasın etkilendiğine bağlı olarak, hareket açıklığında ve genel kas işlevselliğinde de önemli iyileşme sağlayabilir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?