Tetik Parmak

Tetik Parmak

30/04/2022

Tetik parmak, parmağın bükülü pozisyonda sıkışması ve takılması durumudur. Parmak, bir tetiğin çekilip bırakılması gibi bir çırpıda bükülür veya düzleşir. Stenozan tenosinovit olarak da bilinen rahatsızlık, tetik parmak veya tetik başparmak formunda görülür. Çocuklarda doğuştan başparmak tutulumu görüldüğü olur. Erken bebeklik döneminde bazen kendiliğinden düzelme söz konusudur.

Tetik parmak nasıl oluşur?

Tetik parmak, pulley denilen ve tendonların kayma hareketini kontrol eden yapıları ilgilendirir. Tendonlar, uzun kirişler halinde hareketi sağlayan yapılardır. Bunların kayma hareketini pulleyler kontrol eder. Pulley bir tünel oluşturmaktadır. Tendon bu tünelde kayma hareketini yapar. Pulley sayesinde tendonun kemik doku üzerine bağlı kalması sağlanır. Pulleyler aynı bir makara gibi rol oynar. Tetik parmak ya da başparmak, tendonlar bir nodül veya şişme gösterdiklerinde ortaya çıkar. Tendon şiştiğinde tünel girişinde sıkışır. Atlama hissi ve takılma olarak parmakta ağrı oluşur. Tendon takıldığında ağrı, enflamasyon ve şişlik daha da artmaktadır. Böylece bir kısırdöngü oluşur. Bazen takılı kalan parmağın açılması zordur, kilitli kalır.

Belirtileri nelerdir?

  • Özellikle sabahları parmakta sertlik hissi
  • Parmağın hareket ettirirken patlama veya tıklama hissi
  • Etkilenen parmağın hizasında avuç içinde nodül
  • Parmağın aniden düz veya bükülü bir şekilde kilitlenmesi

Neden olur?

Bu hastalığın nedeni tam belli değildir. Romatoid artrit, romatizmal hastalıklar, gut, şeker hastalığı gibi hastalıklar ile birlikte de görülebilmektedir.

Tetik parmak tedavisi nasıldır?

Tetik parmak rahatsızlığında tedavinin amacı, takılma ve kilitlenme durumunun ortadan kaldırılmasıdır. Böylece parmağın hareketi geri gelir. Fleksor tendon etrafındaki ağrı ve enflamasyonun giderilmesi ile tendon ve kayma hareketi tekrar kolaylaşır. Tendondaki enflamasyon ve şişmenin giderilmesi için ağızdan ilaç tedavisi, o bölgeye iğne yapılması ya da bir parmak atelinin kullanımı yarar sağlamaktadır. Fakat eğer bu yöntemler ile bir sonuç alınamazsa veya hastalık ileri evrede ise, cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi, günübirlik bir girişimdir. Cerrahi sırasında sıkışmanın olduğu makara kesilir. Hemen ameliyat sonrası aktif parmak hareketleri başlanır. Bazı hastalarda ameliyat yerinde ağrı, rahatsızlık hissi ve şişlik diğerlerine göre daha uzun sürebilmektedir. Genellikle daha iyi bir kullanım için el fizyoterapisi gerekir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?