Beslenme ve Diyetetik

✦ Beslenme ve Diyetetik

Hastalarımıza tedavi sürecinde sağlıklı beslenme eğitimi ve bilgilendirme hizmeti verilmektedir. Bu eğitimlerin amacı, var olan ve yaşam kalitesini bozan beslenme sorunlarının saptanarak, hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirip yaşam kalitesini arttırmayı ve sağlık problemlerini azaltmayı hedeflemektedir. Hastanemizde; Beslenme ve Diyetetik Birimi tarafından hastalarımıza kişiye özel beslenme programları, vücut bileşim analizlerini gösteren cihazlar kullanılarak yapılmaktadır.

Beslenme ve Diyetetik Beslenme ve Diyetetik Beslenme ve Diyetetik
Beslenme ve Diyetetik Beslenme ve Diyetetik Beslenme ve Diyetetik

Yeterli ve dengeli beslenmek yaşam kalitesini arttırmak için çok önemlidir.

Beslenme alışkanlığının olumsuz devam etmesi durumunda başlıca; Diyabet, hipertansiyon ve obezite rahatsızlıkları hissedilmeye başlanır. Yapılan bilimsel çalışmalar, beslenmede yapılan olumlu değişimlerin beden ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyen hastalıklarının tedavisinde ve bu hastalıkların önlenmesinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Basitçe diyabet dediğimiz diabetes mellitus, kan dolaşım sisteminde yüksek düzeyde glikoz (şeker) yapılanmasıyla görülen kronik bir hastalıktır.

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon genellikle genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan kan basıncı yüksekliğidir.

Obezite nedir?

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Obezitenin nedenleri nelerdir?

Dengesiz, düzensiz ve tek yönlü beslenme alışkanlıklarının yanında fiziksel aktivite yetersizliği de obezitenin oluşumunda büyük rol oynar.
Obezitede genetik, hormonal ve metabolik etmenlerin etkisi büyüktür ayrıca kişinin psikolojik sağlık durumu da obezitenin oluşumuna destek verebilir.
Bunların yanında uygulanan yanlış diyetler ve sigara – alkol kullanımı da obeziteye sebep olabilir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?