El ve Mikrocerrahi

✦ El ve Mikrocerrahi

Günlük işlerimizde çok kullandığımız ve her türlü beceriyi sağlayan elimiz mükemmel bir anatomik ve fonksiyonel yapıdır. Elimiz ve parmaklarımızın hareketi  ve  duyusu ile günlük basit işlerden en karmaşık işlere kadar yapabilme yeteneğine sahip oluruz. Günlük yaşama bu kadar içinde olan ellerimiz maalesef en çok yaralanan organlardan biridir.

Elde oluşacak hareket ve duyu kaybı bir çok işi yapmamıza engel olur. Bu nedenle iş kazası, ev kazaları ve trafik kazaları sonucu elde bir yaralanma meydana gelirse bunun  en erken sürede  ve mikrocerrahi yapılabilen bir kurumda yapılması   başarı oranını ve hastanın işe dönüşünü hızlandırır. Kopmalarda ve dolaşımı olmayan durumlarda 6 saat içinde hastaneye ulaşım önem kazanmaktadır. EMOT 24 saat ekip çalışması ile el yaralanmalarını tedavi etmektedir.

El ve Mikrocerrahi El ve Mikrocerrahi El ve Mikrocerrahi
El ve Mikrocerrahi El ve Mikrocerrahi El ve Mikrocerrahi

Ekip Çalışması, Bilimin Yolu

Elde yaralanmaları dışında sinir sıkışmaları ( karpal tünel, kubital tünel ), tendon sıkışmaları ( tetik parmak vb ), eklem   kireçlenmeleri,  doğuştan el anomalileri ( yapışık parmak vb ), el ve elbileği kırıklarının ameliyatlı veya ameliyatsız tedavileri EMOT’da yapılmaktadır.

İş ve Diğer Kazalarda Mikrocerrahi Neden Önemlidir?

El vücudumuzun her türlü günlük işlerimizi yapmamız yanında  fabrikada, atölyede , ofiste, tarlada üretimde  becerimizi  sağlayan çok farklı dokuların ( cilt, kemik, tendon sinir ve damarların ) ahenk içinde çalıştığı mükemmel bir organımızdır. Elin içine sığan bunca ince yapıların çapları ve büyüklüklerini gözle görmek mümkün olmayabilir. Dünyada el cerrahisinin gelişimi mikrocerrahi tekniğinin gelişmesi ile olmuştur Mikrocerrahi , büyütme altında ( genellikle mikroskop )  ince aletlerle yapılan bir cerrahi tekniktir. El yaralanmalarının çoğunu mikrocerrahi ile tedavi etmek  gerekmektedir. İnce damar ve sinirler  gözle görülmeyen dikişlerle mikroskop altında dikilerek kopmuş veya dolaşımı olmayan uzuvlar yerine dikilebilir… Okumaya devam et

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Bilekte, karpal tünel denilen bir alan vardır. Tünelin içinden; başparmak, işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağın duyusunu ve başparmağın bazı hareketlerini sağlayan median sinir ile ön koldan ele doğru uzanan 9 tendon geçer. Tünelin çatısını transvers karpal bağ oluşturur. Karpal tünelin, normal basıncının bir nedenle artması sonucunda, sinir üzerinde bası olur ve sinirin çalışması engellenir. Elde ve parmaklarda ağrı, uyuşma ve elektriklenme ile kendini ortaya koyan karpal tünel sendromu gelişir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl tedavi edilir?

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?