Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

✦ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

EMOT  Plus Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde, doktorlarımız tarafından tanısı konulan ortopedik rahatsızlığınızın gerektirdiği tedavinin yanı sıra ameliyat sonrası süreçte ve spor yaralanmalarında gündelik hayatınıza en kısa zamanda sağlıklı olarak geri dönmeniz için en uygun tedavi uygulanır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kas-iskelet , sinir veya kalp damar sistemlerindeki fiziksel ve fonksiyonel bozuklukların tanı ve tedavisini kapsayan bir uzmanlık dalıdır. Bu uzmanlık dalının hekimi; hastalık, yaralanma, sakatlık veya yaşlanmadan kaynaklanan fiziksel güçlükleri olan hastaların tedavisini planlar ve gerçekleştirir.  Fizik tedavi uygulamasının amacı hastanın ağrılarının azaltılması veya yok edilmesi, fonksiyonel kapasitenin arttırılması,  günlük yaşam aktivitelerinin tekrar kazanılması, organların işlevlerinin sağlıklı hale gelmesi, bağımsız bir birey olarak toplumdaki yerini almasıdır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Hizmetlerimiz

Tetik Nokta Tedavisi

Tetik noktalarını inaktive etmek için Sprey ve Stretch tekniği, ultrasonografi, manipülatif terapi ve enjeksiyon gibi çeşitli yöntemler kullanılır.

Keşfet Tetik Nokta Tedavisi
Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması, sinirler sıkıştığında (veya sıkıştığında) ve kısıtlandığında gelişen tıbbi bir sendromdur.

Keşfet Sinir Sıkışması
Kalça Kireçlenmesi

Kalsifik tendinit omuz çevresinde sık görülen bir durumdur, kalçaya bitişik tendonların kalsifik tendiniti omuz gibi yaygın değildir.

Keşfet Kalça Kireçlenmesi
Topuk Dikeni

Çoğu Aşil tendiniti vakası, doktorunuzun gözetiminde nispeten basit, evde bakım ile tedavi edilebilir. Tekrarlayan atakları önlemek için genellikle öz bakım stratejileri gereklidir.

Keşfet Topuk Dikeni
Enjeksiyonlar

Tedavi amaçlı enjeksiyon tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması kapsamındadır.

Keşfet Enjeksiyonlar
Kemik İliği Ödemi Sendromu

Genellikle kemik iliği lezyonu olarak adlandırılan bir kemik iliği ödemi, kemik iliğinde sıvı biriktiğinde oluşur. Kemik iliği ödemi tipik olarak kırık gibi bir yaralanmaya veya osteoartrit gibi durumlara verilen bir yanıttır.

Keşfet Kemik İliği Ödemi Sendromu
Kırık Rehabilitasyonu

Kırığın yarattığı travma ağrıya ve ödeme neden olur, ayrıca kırık redüksiyonundan sonra kullanılan immobilizasyon kas atrofisine eklem sertliğine, dolaşım bozukluğuna ve fonksiyon kaybına neden olabilmektedir.

Keşfet Kırık Rehabilitasyonu
Donuk Omuz Sendromu Rehabilitasyonu

Donuk bir omuz, sıkışmış ve hareketi sınırlı olan bir omuzdur. Donuk omuza genellikle omuz eklemini çevreleyen kapsülün iltihaplanması neden olur.

Keşfet Donuk Omuz Sendromu Rehabilitasyonu
Baker Kisti

Baker kisti, dizin arkasında bir yumru şeklinde oluşan içi sıvı dolu şişliktir. Bu şişlik genellikle gerginlik ve hareket kısıtlılığı şikayetine neden olur.

Keşfet Baker Kisti
İnflamatuar Bel Ağrıları

İksenal omurga ve sakroiliak eklemlerde lokalize olan, kronik ve bir dizi önemli tanısal özellik ile mekanik sırt ağrısından ayrılan bir ağrı durumudur.

Keşfet İnflamatuar Bel Ağrıları
Tenisçi ve Golfcü Dirseği Tedavisi

Ağrı ve sertliği değerlendirmek için doktor etkilenen bölgeye baskı uygulayabilir veya dirseğinizi, bileğinizi ve parmaklarınızı çeşitli şekillerde hareket ettirmenizi isteyebilir.

Keşfet Tenisçi ve Golfcü Dirseği Tedavisi
Çocuk Diz Ağrıları

Hızlı bir büyüme çağına, bedenin hareket kapasitesinin ve hareket etme yeteneklerinin keşfi de eklendiği için çocukluk döneminde eklemlerde birçok farklı nedenle ağrı oluşması doğal bir sonuçtur.

Keşfet Çocuk Diz Ağrıları
Fibromiyalji Nedir?

Araştırmacılar, fibromiyaljinin, beyninizin ve omuriliğinizin ağrılı ve ağrısız sinyalleri işleme şeklini etkileyerek ağrılı duyuları güçlendirdiğine inanıyor.

Keşfet Fibromiyalji Nedir?
Brakiyal Pleksus Rehabilitasyonu

Sinir sistemini sakinleştirmek ve ağrıyı azaltmak için akupunktur gibi yöntemlerden yararlanılır. Ağrı, hareket kısıtlılığı, şişme, gerginlik ve yorgunluk gibi iyileşme sırasında semptomların nasıl yönetileceği konusunda eğitim verilir.

Keşfet Brakiyal Pleksus Rehabilitasyonu
Omuz Kas Yırtıkları

Omuz kas yırtıklarından en sık görüleni rotator cuff yırtığıdır. Rotator Cuff, omzunuzu yerinde tutan kaslar ve tendonlardan oluşur.

Keşfet Omuz Kas Yırtıkları
Kas Sertliğinde Botoks Enjenksiyonu

Botox enjeksiyonları, sinirlerden gelen belirli kimyasal sinyalleri, çoğunlukla kasların kasılmasına neden olan sinyalleri engeller.

Keşfet Kas Sertliğinde Botoks Enjenksiyonu
Ayak Bileği Burkulmaları

Ayak, Ayak Bileği cerrahisi ve mikrocerrahi uzmanlığımız ile yaralanan, ezilen ve hatta kopan Ayak ve Ayak Bileği bölgesini orijinaline en yakın şekilde kullanmamızı sağlayan tedaviyi uygularız.

Keşfet Ayak Bileği Burkulmaları
Aşil Tendiniti

Çoğu Aşil tendiniti vakası, doktorunuzun gözetiminde nispeten basit, evde bakım ile tedavi edilebilir. Tekrarlayan atakları önlemek için genellikle öz bakım stratejileri gereklidir.

Keşfet Aşil Tendiniti
Kalça Protez Rehabilitasyonu

Tedavi sonunda hasta ağrısı azalmış, kasları güçlenmiş ve dengesi artmış olarak, daha bağımsız bir hayata doğru yol alır.

Keşfet Kalça Protez Rehabilitasyonu
Kuru İğne Tedavisi

Genellikle diğer geleneksel fizik tedavi müdahalelerine ek olarak kullanılır. Araştırmalar kuru iğnelemenin ağrı kontrolünü iyileştirdiğini ve kas gerginliğini azalttığını göstermiştir.

Keşfet Kuru İğne Tedavisi
Diz Protez Rehabilitasyonu

Total diz artroplastisi (TDA) dizde oluşan ciddi eklem hasarlarına uygulanır. Bu yöntem ağrıyı azaltır, fonksiyonu ve yaşam kalitesini artırır.

Keşfet Diz Protez Rehabilitasyonu
Bursit Tendinit

Tendinit, vücudun herhangi bir yerindeki tendonda oluşabilmesine rağmen bu durum genellikle dirsek, omuz, diz, bilek ve topuktaki tendonları etkiler.

Keşfet Bursit Tendinit
Menisküs Yırtıkları

Menisküs yırtığı sporcularda sıklıkla görülebildiği için sporcu hastalığı olarak görülse de her yaştan kişide Menisküs yırtıkları oluşabilir.

Keşfet Menisküs Yırtıkları
Diz Kireçlenmesi

Dizinizde osteoartrit varsa, muhtemelen dizinizin ağrılı ve zaman zaman sert olduğunu hissedeceksiniz.

Keşfet Diz Kireçlenmesi
Eklem Kireçlenmeleri

Kalsifik periartrit (perry-arth-ritus), eklemlerinizin etrafında ağrılı şişmeye neden olabilen bir durumdur. ‘Peri’, şişliğin eklemin içinde değil, eklem çevresinde olduğu anlamına gelir. Kalsiyum kristalleri vücutta doğal olarak bulunur ve kemiklerimizi ve dişlerimizi güçlendirmeye yardımcı olur. Eklem kireçlenmesi, eklem çevresinde ağrıya ve şişmeye neden olur ve eklem dokunulduğunda hassas olabilir. Bu semptomlar genellikle oldukça hızlı ortaya çıkar […]

Keşfet Eklem Kireçlenmeleri
Düz Taban Rehabilitasyonu

Fizyoterapist, kasları uzatmak ve güçlendirmek için hedeflenen germeler ve özel egzersizler gibi basit yaşam tarzı değişikliklerini tedavi edebilir ve önerebilir.

Keşfet Düz Taban Rehabilitasyonu
Omurilik Yaralanmaları Rehabilitasyonu

Omurilik yaralanması, beyinden vücudun geri kalanına sinyal gönderen ve alan sıkı hücre ve sinir demetine verilen hasarın genel adıdır.

Keşfet Omurilik Yaralanmaları Rehabilitasyonu
Halluks Valgus

Ayakta başparmağın hemen yanında, dışarı doğru bir çıkıntının ya da şişliğin görülmesi ile oluşur.

Keşfet Halluks Valgus
Romatizmal Hastalıklarda Rehabiltasyon

Eklem hareket açıklığını arttırmak, korumak ve kemik yoğunluğunu sağlamlaştırmak için önemlidir.

Keşfet Romatizmal Hastalıklarda Rehabiltasyon
Osteoporotik Hastalarda Rehabilitasyon

Rehabilitasyon için denge ve kas güçlendirici egzersizler faydalıdır.

Keşfet Osteoporotik Hastalarda Rehabilitasyon
Kas ve Eklem Enjeksiyonları

Ağrıyı azaltmak, eklem içi iyileşmeyi başlatmak için enjeksiyonlar tercih edilebilir.

Keşfet Kas ve Eklem Enjeksiyonları
Nörolojik Rehabilitasyon

Periferik ve santral sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda gerekli olan bir tedavidir.

Keşfet Nörolojik Rehabilitasyon
Ortopedik Rehabilitasyon

Kas ve iskelet sistemi problemlerinin temel ortopedik rehabilitasyon prensipleri ve güncel yaklaşımlar kullanılarak tedavi edilmesidir.

Keşfet Ortopedik Rehabilitasyon
Replantasyon Rehabilitasyonu

Fonksiyonların geri kazanılmasında rehabilitasyon büyük önem taşır.

Keşfet Replantasyon Rehabilitasyonu
Boyun Ağrıları

Boyun ağrısı, nedene bağlı olarak günler veya yıllar sürebilir. Boyun ağrısının en yaygın nedeni, bir kasın çok fazla gerildiği ve yırtıldığı bir kas gerilmesidir. Boyun kası gerginliği tipik olarak, boyun ile garip pozisyonlarda uyumak gibi zayıf duruş veya destekten kaynaklanır. Bunun dışında osteoartrit, spinal stenoz, fıtıklaşmış disk, sinir sıkışması, zihinsel ve fiziksel stres ve gerginlik, […]

Keşfet Boyun Ağrıları
Servikal Herni

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kas-iskelet , sinir veya kalp damar sistemlerindeki fiziksel ve fonksiyonel bozuklukların tanı ve tedavisini kapsayan bir uzmanlık dalıdır. Bu uzmanlık dalının hekimi; hastalık, yaralanma, sakatlık veya yaşlanmadan kaynaklanan fiziksel güçlükleri olan hastaların tedavisini planlar ve gerçekleştirir. Fizik tedavi uygulamasının amacı hastanın ağrılarının azaltılması veya yok edilmesi, fonksiyonel kapasitenin arttırılması, günlük yaşam […]

Keşfet Servikal Herni
Omuz Sıkışma Sendromu (Impigement sendrom)

Omuz eklemi doğuştan çok sıkı bir eklem değildir. Bu nedene kalça ve diz eklemine oranla daha gevşek bir yapısı vardır. Bu çıkığa daha elverişli doğal yapı çevre kas ve bağlarca sınırlandırılır ve korunur. Tüm eklemlerde olduğu gibi, eklemi çevreleyen kaslar ne kadar güçlü tutulursa o eklem o kadar iyi korunur.

Keşfet Omuz Sıkışma Sendromu (Impigement sendrom)
El Rehabilitasyonu Tedavi Yöntemleri Nedir?

El rehabilitasyonunun amacı, yaralanma veya travmalar (parmak, el kol yırtılması gibi) nedeniyle yapılan ameliyatlar sonucunda hastanın kaybettiği fonksiyonlarını geri kazandırmaktır.

Keşfet El Rehabilitasyonu Tedavi Yöntemleri Nedir?

Deneyimli ekibimizle, sizlerin en kısa sürede gündelik hayatınıza dönmeniz için çalışıyoruz.

EMOT Ailesi olarak, sürekli iletişimle katılımınızı güçlendirerek, farkındalıkla ve minimum ağrıyla süreci uygular ve takip ederiz. Amacımız, sizi en kısa sürede günlük yaşantınızda bağımsız hale getirerek, maksimum fonksiyonellikle, sosyal yaşama ve işinize dönüşünüzü sağlamaktır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci nasıl ilerler?

Fizyoterapist ekibimiz, doktorunuzdan iletilen bilgiler ışığında, kendi mesleki donanım ve deneyimiyle mesleki değerlendirmelerde bulunur ve en uygun tedavi uygulamaları için size özel programı hazırlar.

Fizik tedavi uygulamalarında yer alan yöntemler nelerdir?

Fizik tedavi uygulamalarında yer alan yöntem ve programlardan bazıları şunlardır:

  • Elektroterapi aletleri
  • Isı ajanları
  • Manuel tedavi
  • Egzersizler
  • Bantlama teknikleri
  • El ve ayağa uygulanan splintler
  • Erken hareket yöntemler (Fleksör tendonlar için kleinert yöntemi, dinamik splintle erken mobilizasyon yöntemleri vb.)
  • İş uğraşı tedavisi
  • Ameliyat sonrası ihtiyacı olduğuna karar verilen hastalar için, yatak içi fizyoterapi, solunum tedavisi, yürümeye geçiş programları
  • Poliklinikten yönlendirilen hastalar için ev programı ve splint uygulaması
Doktorlar
✦ Tümünü Gör
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?