Genel Cerrahi

✦ Genel Cerrahi

Günlük işlerde çok kullandığımız ve her türlü beceriyi sağlayan elimiz mükemmel bir anatomik ve fonksiyonel yapıdır. El ve parmaklarımızın hareketi ve duyusu sayesinde basit işlerden en karmaşık işlere kadar yapabilmemizi sağlar. Günlük yaşamın bu kadar içinde olan ellerimiz tam da bu nedenlerle sıklıkla yaralanabilmektedir.

İş, ev ve trafik kazaları sonucu oluşan yaralanmalarda tedavinin, en kısa sürede mikrocerrahi yapılabilen bir kurumda yapılması tedavinin başarı oranını arttırmaktadır.

Kopmalarda ve kan dolaşımı olmayan durumlarda 6 saat içinde hastaneye ulaşmak oldukça önemlidir. EMOT Hastanesi 7/24 ekip çalışması ile yanınızda.

Genel Cerrahi Genel Cerrahi Genel Cerrahi
Genel Cerrahi Genel Cerrahi Genel Cerrahi

Hizmetlerimiz

El Yaralanmaları ve İş Kazaları

El yaralanmalarında hastanın uzvunu kurtarmak ve elini en kısa sürede günlük hayatta ve işinde kullanılmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Bunun için ilk tedavinin erken dönemde, tercihen ilk 6 saatte yapılması oldukça önemlidir.

Keşfet El Yaralanmaları ve İş Kazaları
El Kırıkları

El, parmakların ve el bileğinin hareketini sağlayan kasların içinde olduğu, birçok sayıda küçük kemiğin oluşturduğu kompleks yapılar bütünüdür.

Keşfet El Kırıkları
Doğumsal El Anomalileri

Konjenital, bir başka deyişle doğumsal el anomalisi, fetüs anne karnındayken elin normal oluşumunda yaşanan bir değişikliktir. Çoğu el anomalileri kalıtsal veya önlenebilir değildir ve çoğu doğumdan önce tespit edilemez. Doğru uzman seçiminin yanında, ebeveynlerin farklılığı kabul eden, şefkatli tutum ve davranışları, tedavinin başarısı ve çocuğun benlik gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Keşfet Doğumsal El Anomalileri
El Bileği Kırıkları

El ayası açık şekilde el bileği üzerine düşmesi sonucu oluşan kırıklardır. El bileği üzerinde şişlik ve hareketle ya da hareketsiz oluşan ağrılı semptomlardır.

Keşfet El Bileği Kırıkları
Elde Eklem Kireçlenmeleri

El parmaklarımızın hareketi, eklemlerle, çevre kas ve bağ dokusunun uyum içerisinde çalışması ile oluşur. Eklemlerin her iki yüzünde kıkırdak yüzeyler ve ayrıca eklem içinde hareketi kolaylaştıran sinovyal sıvı vardır. Kıkırdak yüzeylerin aşınması sonucu kireçlenme (osteoartrit) oluşur. Kireçlenme oluşan eklemlerin çevresinde kemik çıkıntılar meydana gelir. Bunun yanı sıra, zaman zaman şişlik, ağrı ve kızarıklık oluşur. Parmak […]

Keşfet Elde Eklem Kireçlenmeleri
Elde Enfeksiyonlar

Elde görülen enfeksiyonların çoğu iğne, kıymık batması gibi çok da önem verilmeyen veya yeterli tedaviyi görmeyen yaralanmalardan oluşur. El ve parmaklarda çeşitli sınırlarla ayrılmış kompartmanlara, açık yaralanmalar veya yabancı cisimler vasıtası ile ulaşan enfeksiyon etkenleri bölgesel veya yaygın enfeksiyonlara neden olurlar. Enfeksiyon etkenleri çoğunlukla bakteriler, daha nadir olarak da mantarlar veya virüslerdir. Bu etkenlerin çoğu sağlıklı bir bireyin elinde, deri üzerinde bulunurken, yaralanmalar, elde çatlamalar, soyulmalar, sürekli ıslak kalmaya bağlı deri bütünlüğünde bozulmalar onların elin yüzeyinden iç bölgelerine taşımasına yardımcı olur.

Keşfet Elde Enfeksiyonlar
Elde Sinir Sıkışmaları

Elde sinir sıkışmalarının, ağrı, karıncalanma, his kaybı, uyuşma ve güçsüzlük gibi belirtileri bulunmaktadır. Karpal tünel sendromu ve kübital tünel sendromu en sık karşılaşılan sinir sıkışma sendromları arasındadır. EMOT Hastanesi’nde doğru tedavi yöntemi ile el bileği rahatlatılır ve hareket yeteneği geri kazandırılır.

Keşfet Elde Sinir Sıkışmaları
Elde Sık Görülen Hastalıklar

Ellerin kompleks anatomik yapısı gereği, yaralanmalar ve hastalıklarda doğru tanı alması ve uygun tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Yaralanmaların dışında sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan olan, De Quervain tenosinoviti, Dupuytren kontraktürü, dadı dirseği, Kienböck hastalığı, tetik parmak ve ganglion kistlerinin tanı ve tedavi sürecinde EMOT Hastanesi’nin deneyimli kadrosu yanınızda.

Keşfet Elde Sık Görülen Hastalıklar

Ekip Çalışması, Bilimin Yolu

İş ve Diğer Kazalarda Mikrocerrahi Neden Önemlidir?

El vücudumuzun her türlü günlük işlerimizi yapmamız yanında  fabrikada, atölyede , ofiste, tarlada üretimde  becerimizi  sağlayan çok farklı dokuların ( cilt, kemik, tendon sinir ve damarların ) ahenk içinde çalıştığı mükemmel bir organımızdır. Elin içine sığan bunca ince yapıların çapları ve büyüklüklerini gözle görmek mümkün olmayabilir. Dünyada el cerrahisinin gelişimi mikrocerrahi tekniğinin gelişmesi ile olmuştur Mikrocerrahi , büyütme altında ( genellikle mikroskop )  ince aletlerle yapılan bir cerrahi tekniktir. El yaralanmalarının çoğunu mikrocerrahi ile tedavi etmek  gerekmektedir. İnce damar ve sinirler  gözle görülmeyen dikişlerle mikroskop altında dikilerek kopmuş veya dolaşımı olmayan uzuvlar yerine dikilebilir… Okumaya devam et

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Bilekte, karpal tünel denilen bir alan vardır. Tünelin içinden; başparmak, işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağın duyusunu ve başparmağın bazı hareketlerini sağlayan median sinir ile ön koldan ele doğru uzanan 9 tendon geçer. Tünelin çatısını transvers karpal bağ oluşturur. Karpal tünelin, normal basıncının bir nedenle artması sonucunda, sinir üzerinde bası olur ve sinirin çalışması engellenir. Elde ve parmaklarda ağrı, uyuşma ve elektriklenme ile kendini ortaya koyan karpal tünel sendromu gelişir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl tedavi edilir?

Doktorlar
✦ Tümünü Gör
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?