Omurga Sağlığı Merkezi

Omurga Sağlığı Merkezi

EMOT Hastanesi, omurga sağlığı merkezinde, omurga eğrilikleri, bel kayması, kamburluk, osteoporoz gibi şekil bozukluklarının, boyun, sırt, bel, kuyruk sokumu bölgelerindeki omurga kırıklarının, bel ve boyun fıtıklarının, enfeksiyon ve tömür kaynaklı omurga hastalıklarının tedavisi uygulanmaktadır.

Omurga

Omurga; baş bölgesinden başlayarak, kuyruk sokumuna kadar uzanan kemik zincirine (dizilimine) verilen addır. Bir taraftan vücudumuzun dik durmasını, diğer taraftan da içindeki kanaldan geçen omuriliğin korunmasını sağlar. Omurilik ise, içinden geçtiği omurga boyunca, beyin ile organlar arasındaki irtibatı sağlayan merkezi sinir sistemine verilen addır. “Spinal cord” ya da “medula spinalis” olarak da adlandırılan omurilik, beyinden gelen talimatları organlara, cevapları da beyne iletmektedir. Bu bakımdan organların bütün motor (hareket faaliyetleri) ve duyu (his) faaliyetleri omurilik tarafından yaptırılır ve kontrol edilir. Omurilik bunun yanında tek başına refleksleri de kontrol etmektedir. Omurga anatomisi genel olarak 3 bölümde incelenir. Bunlar: Boyun, Sırt ve Beldir. Bel omurlarının hemen altında embriyolojik olarak omurga yapısındaki sakrum kemiği ve onun da altında yine embriyolojik olarak omurga kökenli fakat evrimsel bir artık olan kuyruk sokumu kemiği bulunur.

Physiotherapist in his practice, he explains a female patient the vertebral column and the emergence of back pain fizyoterapist, o bir kadınhastaya vertebral sütunu ve sırt ağrısının ortaya çıkışını açıklıyor

Omurganın Hastalıkları Nelerdir?

Vücudun dik durmasını sağlayan bu yapıdaki değişiklikler gerek doğuştan,
gerekse yaşamın herhangi bir evresinde meydana gelebilmektedir.
Bu değişiklikler, omurga yapısında şekil bozuklukları (deformasyonlar) ile sonuçlanmaktadır.
Daha ileri evrelerde ise iç organlarda (akciğer ve kalp) oluşturduğu sıkışıklık nedeniyle
ciddi anlamda organ yetmezliklerine neden olabilmektedir.

Şekil Bozuklukları

  • Kifoz (Kamburluklar)
  • Skolyoz (Omurga Eğrilikleri)
  • Spondilolistesiz (Bel Kayması)
  • Osteoporoz
  • Ankilozan Spondilit

Travmalar (Boyun ve Omurga Kırıkları)

  • Boyun, sırt, bel kırıkları
  • Sakrum Kırıkları
  • Koksiks Kırıkları (Kuyuk Sokumu)
  • Fıtıklar

SİZİ ARAYALIM

Randevu Talebi Oluşturun

Formu doldurduğunuzda randevu sekreterliğimiz sizi arayıp, randevu kaydınızı doğrulayacaktır.

Skolyoz

Skolyoz, omurganın önden ya da arkadan bakıldığında görülebilen, ``S`` veya ``C`` biçiminde yanlara doğru kıvrlmasıdır. Skolyoz hastalarında bir omuz ve bir kalça diğerinden yüksek görünür.
Devamını Oku

Kifoz (Kamburluk)

Yandan bakıldığında göğüs kısmında omurganın artmış eğriliğine kifoz (kamburluk) denir.
Devamını Oku

Servikal Disk Hernisi (Boyun Fıtığı)

Servikal omurga fıtık oluşması için elverişli bir bölgedir. Boyun fıtıkları tüm omurgada görülen fıtıklar içinde bel fıtıklarından sonra ikinci sıradadır.
Devamını Oku

Bel Fıtığı

Bel bölgesi omurları arasında yer alan disk adlı yapının yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan ağrılı durumların tümüne verilen tanımlamadır.
Devamını Oku

Bel Kayması

Bir omurganın altındaki omurgadan öne doğru kaymasıdır. Sıklıkla belin en altındaki omurlarda görülür. Yıllar içinde zamanla gelişir.
Devamını Oku

Servikal Dar Kanal

Servikal dar kanal hastalığı özellikle 50 yaş ve üzeri hastalarda görülen hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.
Devamını Oku