Topallayan Çocuk

Topallayan Çocuk

21/03/2022

Topallamak bir çocuğu ortopediste getiren en sık ve en önemli sebeplerden biridir. Çok basit bir sorundan kaynaklanabileceği gibi tehlikeli hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Çocuklarda yürüyüş şekli özellikle yeni yürüyenlerde dengesiz olabilir.

Çocuk parmak ucunda yürüme eğiliminde olabilir. Bu ve benzer özellikler belli sınırlarda normal kabul edilebilir.

Yürümede bir sorunu olup olmadığının belirlenmesi için dikkatli bir yürüyüş muayenesi yapmak gerekir.

Sebepleri ne olabilir?

Çocuklarda topallama veya aksamanın en sık sebebi küçük travmalardır.

Basit bir yumuşak doku yaralanması etken olabileceği gibi küçük kırıklar da aksama sebebi olabilir.

Enfeksiyonlar ve iltihaplı hastalıklardır. Kemik veya eklem enfeksiyonları tedavi edilmediğinde kalıcı sekel bırakabilecek durumlara sebep olabilirler.

Romatizmal hastalıklar çocuklarda da görülebilen iltihaplı hastalıklardan biridir. Bir diğer iltihaplı hastalık ise geçici sinovit (transient sinovit) adı verilen viral enfeksiyonlar sonrası da görülebilen hastalıktır.

Bunlardan sonra daha nadir görülen aksama sebepleri tümörler, perthes hastalığı, femur başı epifiz kayması, doğuştan anomaliler, omurga hastalıkları ve sinir sistemi hastalıklarıdır.

Ne yapmak gerekir?

Çocuklardaki iyileşme potansiyeli sebebiyle aksama sebeplerinin çoğunluğu kendi iyileşebilecek hastalıklardan oluşsa da sekel bırakabilecek hastalıkların gözden kaçmaması için aksayan çocuklarda ortopedik muayene mutlaka önerilir.

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK
Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK 1983 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜNTÜRK, 2009 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?