Topuk Dikeni (Plantar Fasiit)

Topuk Dikeni (Plantar Fasiit)

21/03/2022

Ayak tabanında ayağın uzun ekseni boyunca uzanan liflerin (plantar fasya) topuk kemiğine yapıştığı yerde iltihaplanması ve kalınlaşması sonucu plantar fasiit oluşur. Topuk dikeni ise plantar fasyanın topuk kemiğinde oluşturduğu çekmeye bağlı zamanla gelişen kemiksi çıkıntıdır. Topuk dikeni uzun sürede oluştuğu için plantar fasiiti olan herkeste görülmeyebilir. Ayrıca romatizmal hastalıklarda plantar fasiit olmadan topuk dikeni görülebilir.

Plantar Fasiit Bulguları nelerdir?

Genellikle topuk kemiğinin alt iç kısmında ağrı oluşur. 40-60 yaş arasında ve genç sporcularda görülür. Erişkinlerde topuk ağrısının en sık nedenidir. Ağrı sabahları uyandıktan sonra ilk adımlarda görülürken gün içerisindeki kullanımla azalıp gün sonu yorgunlukla tekrar başlar. Plantar fasya üzerine basmakla veya fasyayı germekle ağrı oluşur. Sert zeminde ağrı artar.

Plantar Fasiit Nedenleri nelerdir?

Kilo artışı, tabanı uygun olmayan veya yüksek topuklu ayakkabılar, sportif aktivitenin ani, kontrolsüz arttırılması ve ayaktaki yapısal bozukluklar plantar fasiite neden olabilir.

Tedavide neler yapılır?

Plantar Fasiit tedavisinde, istirahat, buz uygulaması ve ağrı kesici ilaçlarla ağrı kontrolü sağlanır. Ayakkabı değişikliği önerilir ve ortopedik tabanlıklar kullanılabilir. Fizik tedavi başlanır. 3-4 haftalık tedaviye rağmen şikayeti geçmeyen hastalara kortizon enjeksiyonu yapılır. Hastaların çoğunluğu bu tedavilerle 6-12 ay içerisinde düzeltmektedir. Tedaviye rağmen 1 yılın sonunda iyileşmeyen hastalarda cerrahi tedavi planlanabilir.

Uzm. Dr. Kubilay EROL
Uzm. Dr. Kubilay EROL

Uzm. Dr. Kubilay EROL 1989 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan EROL, 2021 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?