Tuzak Nöropatiler

Tuzak Nöropatiler

31/03/2022

Kol ve bacaklardaki bazı çevresel sinirlerin özelikle eklemlerin yakınından geçerken dış etmenlerle basıya uğrayarak zedelenmesine tuzak nöropati denmektedir. Örneğin elin 4-5. parmaklarını yöneten ulnar sinirin dirsekte ya da bilekte basıya uğraması “kübital oluk sendromu”; 1,2 ve 3. parmakları yöneten median sinirin bilekte sıkışması “karpal tünel sendromu, KTS” olarak adlandırılır. Ayakta da bacak ön yüzündeki peroneal sinir diz hizasında sıkışabilir (peroneal tuzak nöropati). Bunlar dışında daha az görülen tuzak nöropati tipleri de vardır.

Tuzak nöropatiye genellikle tekrarlanan, ya da uzun sürmüş basılar yol açar. O civardaki kemiklerin kırıkları, tümörler, uygunsuz pozisyonda uyumak, üzerine yatmak gibi durumlar bu kapsamda sayılabilir.

Tanı öykü, klinik tablo, elektromiyografi ve ilgili bölgenin radyolojik incelemesi ile konur.  

Tuzak nöropatiler hafif, geçici ise tutucu tedavi ile izlenirler ve rehabilitasyon önerilir. Belli bir tuzak, sıkışma düşünülüyorsa cerrahi tedavi düşünülebilir.

Cerrahili ya da cerrahisiz hastanın bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve fizyoterapi uygulanması yerinde olacaktır.

Doç. Dr. Muhteşem GEDİZLİOĞLU
Doç. Dr. Muhteşem GEDİZLİOĞLU

Doç. Dr. Muhteşem GEDİZLİOĞLU 1954 yılında Gümüşhane'de doğdu. Nöroloji Uzmanı olan GEDİZLİOĞLU, 2019 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk annesi.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?